Projekt “Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” – finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa jest największym projektem edukacyjnym w Polsce. Koncepcja Projektu oparta jest na założeniu, że każde dziecko jest zdolne, a rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać. Bazą teoretyczną jest Teoria Wielorakich Inteligencji autorstwa Howarda Gardnera, która została uznana za jedno z największych osiągnięć nauk społecznych końca XX wieku. Wykorzystywany podczas zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych zestaw środków dydaktycznych został specjalnie dobrany na potrzeby Projektu.

W naszej szkole w I Etapie Projektu (od 1IV2008 do 22XII2008) uczestniczyli uczniowie kl.II c ze swoją wychowawczynią mgr Renatą Pawelec, w II Etapie (1XII2009 – VI2010) brali w nim udział uczniowie klasy Ia z wychowawczynią mgr Grażyną Jamioł. Od 2 listopada rozpoczęliśmy realizację III Etapu Projektu, w którym uczestniczą uczniowie klasy 1a pod kierunkiem wychowawczyni mgr Beaty Tomali.

09 listopada odbyła się “Wywiadówka inaczej”, na której rodzice zostali poinformowani o założeniach i celach Projektu. Następnie wszyscy rodzice podpisali zgody na udział dzieci w zajęciach. Po dokonaniu przez nauczyciela diagnozy początkowej i określeniu profili inteligencji uczniów w oparciu o teorię H. Gardnera, 03 stycznia 2011 r. rozpoczęły się zajęcia pozalekcyjne, których prowadzenie ułatwi bogata baza pomocy dydaktycznych.

Zajęcia zakończą się w czerwcu bieżącego roku szkolnego pokazem efektów pracy i umiejętności.

Więcej wiadomości na temat Projektu i jego realizacji na stronie www.pierwszaki.eu