5 grudnia 2011 r. odbył się I (szkolny) etap Konkursu Humanistycznego. W Szkole Podstawowej nr 19 w Kielcach wzięło w nim udział 12 uczniów. Uczestnicy I etapu konkursu rozwiązywali test z zakresu przedmiotów bloku humanistycznego oraz  ścieżek edukacyjnych. Test składał z zadań zamkniętych, wymagających wyboru bądź uporządkowania gotowych odpowiedzi, a także z zadań otwartych oraz zadań krótkiej formy wypowiedzi  (przepis, instrukcja, zaproszenie, zawiadomienie, ogłoszenie, notatka w formie planu, notatka w formie streszczenia). Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 60 minut.

Do drugiego etapu Konkursu Humanistycznego zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły: Weronika Glimos (58 punktów) i Urszula Matuszewska (52 punkty).