Od 1 września 2016 r. w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna dla klas I-III „Tu mieszkam, tu żyję”. Innowacja ma na celu poznanie środowiska lokalnego oraz regionalnego, rozbudzanie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość kulturową i przyrodniczą, rozwijanie poczucia odpowiedzialności i poszanowania dla dziedzictwa kulturowego własnej miejscowości, regionu i kraju. Do realizacji innowacji przystąpiły klasy 2a, 2c, 2d, 3a, 3d.

Uczniowie klasy 3a w ramach realizacji innowacji uczestniczyli już w następujących działaniach:

1. 21 września klasa odwiedziła Institute of Design Kielce. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z polskim wzornictwem przedmiotów użytkowych, zabawek, ubrań i książek przeznaczonych dla dzieci. Dowiedzieli się, co to jest design i oczywiście dobrze się bawili.
  2. 28 września uczniowie klasy 3a odwiedzili Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, gdzie przeżyli inspirującą lekcję historii. Najpierw zwiedzali ekspozycję w dawnym kieleckim więzieniu prezentującą historię Polski od końca XVIII w. do 1989 r., a następnie uczestniczyli w warsztatach: „Kim jesteśmy, gdzie mieszkamy. Ojczyzna, region.”
  3. 6 października 2016 roku uczniowie wybrali się do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Poznali historię Ogrodu, jego cel i funkcję oraz różnego rodzaju ciekawostki ze świata roślin. Uczestniczyli również w warsztatach ”Ogrodnikiem być”, podczas  których posadzili własne truskawki. Dzieci postanowiły wrócić w czerwcu i sprawdzić, czy ich truskawki zaowocowały.
  4. Uczestniczyliśmy również w projekcie OMPiO „Edukacja w Miejscach Pamięci”. Zwiedziliśmy wystawę stałą w Muzeum Historii Kielc oraz poznaliśmy najważniejsze miejsca pamięci w mieście.

Autor: Renata Pawelec