11 grudnia 2012 r. uczniowie klas Vb i Vc pod opieką wychowawców – p. Joanny Wielickiej i p. Grzegorza Miszczyka – wzięli udział w kolejnej „Lekcji w kinie”. Jej tematem były tym razem „Tajniki zawodów filmowych”. W czasie lekcji uczniowie:

– poznali tajniki zawodów najważniejszych członków ekipy filmowej,
– dowiedzieli się, czym różni się scenariusz od scenopisu,
– poznali pojęcie adaptacji filmowej,
– dowiedzieli się, na czym polega praca reżysera filmowego,
– zobaczyli efektowne metamorfozy słynnych aktorów filmowych.

W ramach lekcji odbył się także pokaz filmu „Tom i Huck” na motywach powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”.

Ogólnopolski program edukacji medialnej „Lekcje w kinie” to cykl wydarzeń edukacyjnych, kierowany do uczniów polskich szkół. Obejmuje wszystkie etapy nauczania w szkolnictwie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie od trzech lat.

We wszystkich kinach uczestniczących w projekcie są realizowane multimedialne zajęcia edukacyjne połączone z projekcjami filmowymi.

W czasie zajęć uczniowie poznają najważniejsze zagadnienia z zakresu języka filmu oraz dowiadują się, jakie są możliwości wykorzystania poszczególnych środków wyrazu, co one znaczą i jaką spełniają funkcję w tekstach kultury audiowizualnej. Prezentacja przykładów filmowych pomaga uczniom zrozumieć omawiane treści.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie projektu, zaś o lekcji tutaj.