1 grudnia 2012 r. (sobota) w ZSO nr 4 w Kielcach odbyło się Jubileuszowe XX Forum Gazetek Szkolnych. Wzięli w nim udział przedstawiciele naszej szkoły: Ania Brzezińska i ja – Kasia Mróz – oraz opiekunowie naszego zespołu redakcyjnego: p. Iwona Krzemińska i brat Tomasz Łakomczyk. W trakcie spotkania z dziennikarzami – profesjonalistami z miejscowych gazet oraz radia i telewizji dowiedziałyśmy się kilku istotnych rzeczy dotyczących np. przeprowadzania wywiadu.

Jeżeli przeprowadzamy wywiad to:

• dokładnie przedstawiamy naszego rozmówcę,
  • dobrze przygotowujemy się do wywiadu, aby rozmówca nie przekazał nam nieprawdy na swój temat,
  • zadajemy pytania otwarte (dlaczego, jak to się stało itp.),
  • wszystko zapisujemy, mimo że nie wszystko wykorzystamy,
  • ubieramy się stosownie do okoliczności, szanując rozmówcę,
  • nie dopisujemy żadnych treści, ewentualnie możemy coś skrócić,
  • imię i nazwisko w swoim notesie zapisujemy DRUKOWANYMI LITERAMI, aby uniknąć pomyłek,
  • pytania przygotowujemy wcześniej, chociaż nie musimy się ich kurczowo trzymać,
  • zawsze mamy ze sobą notes, bo dyktafon może zawieść.

Ważnym punktem tegorocznego forum gazetek była konsumpcja jubileuszowego, pysznego i pięknie prezentującego się ”wystrzałowego” tortu oraz różnych łakoci. Na zakończenie spotkania wszyscy skosztowaliśmy regionalnej zupy – „zalewajki” (tradycyjnie była niezwykle smakowita!), przygotowywanej od 20 lat przez szkolne panie kucharki. W imieniu zespołu redakcyjnego „Szkolnego co nieco” dokonaliśmy także wpisu do księgi pamiątkowej forum gazetek.

Była to niezwykle miła uroczystość!

Autor: Kasia Mróz, kl 6 „b”