W naszej szkole realizowany jest program „Od grosika do złotówki” . Adresowany jest do uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Program ma na celu:

– ukształtowanie u dzieci umiejętności z zakresu gospodarowania pieniędzmi, m.in. ustalania priorytetów przy ich      –  wydawaniu czy też oszczędzaniu,
– umożliwienie uczniom poznawania świata finansów osobistych,
– wspomaganie ich samodzielności uczenia się,
– inspirowanie dzieci do realizowania własnych pomysłów,
– rozbudzanie ich ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej edukacji.

Podejmowane w ramach Programu działania mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów, a stawiane dzieciom zadania umożliwiają nabycie praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Uczniowie zyskują możliwość podejmowania zadań o różnym stopniu trudności, których celem jest stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności w podejmowaniu decyzji finansowych, umacnianie wiary we własne siły i możliwości oraz zachęcanie do realizacji zamierzonych celów.

Realizacja projektu trwa 10 miesięcy. Uczniowie odbywają podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów otrzymuje własny „Dziennik podróży”, w którym dokumentuje realizację poszczególnych zadań.

Autor: Renata Pawelec