Fot. Aleksander PiekarskiW „Echu Dnia” z 15 marca 2013 r. ukazał się artykuł Piotra Burdy pt. „Asy z naszych podstawówek”. Autor przedstawił w nim podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych w szkołach podstawowych. Wiele miejsca poświęcono w nim naszej uczennicy, Weronice Kozubek, laureatce obu konkursów. Przedstawiamy wybrane fragmenty tego artykułu.

Asy z naszych podstawówek

Zdobyli pierwsze, poważne laury w karierze naukowej. Poznaliśmy tegorocznych laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych w szkołach podstawowych.

62 najlepszych uczniów ze świętokrzyskich podstawówek.

Za trzy tygodnie, kiedy ich rówieśnicy będą pisać sprawdzian szóstoklasistów oni będą odpoczywać. Jako laureaci konkursu wojewódzkiego zostali z niego zwolnieni i otrzymali maksymalną liczbę punktów.

POŁOWA Z KIELC

W tym roku kuratorium oświaty w Kielcach zorganizowało dwa konkursy przedmiotowe dla podstawówek: humanistyczny i matematyczno – przyrodniczy. Blisko połowa laureatów (25 na 62) to uczniowie kieleckich podstawówek. W tegorocznej edycji najwięcej laureatów miały: I Społeczna Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja Reja i Szkoła Podstawowa numer 28 – obie z Kielc. Trzech laureatów – wszystkich w konkursie humanistycznym – miała Szkoła Podstawowa numer 2 w Kielcach. Także najlepsze wyniki w poszczególnych konkursach osiągnęli uczniowie kieleckich podstawówek. W konkursie humanistycznym zwyciężyła Julia Zygała z I Społecznej Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Kielcach, a w konkursie matematyczno – przyrodniczym Iga Janik ze Szkoły Podstawowej numer 25 na kieleckich Ślichowicach.

PODWÓJNI LAUREACI

Tegoroczne konkursy przedmiotowe miały trzy “perełki”. To uczniowie, którzy zostali laureatami w obydwu konkursach. Można już dziś śmiało o nich powiedzieć, że są największymi nadziejami świętokrzyskiej edukacji. – Należą się im szczególne słowa uznania za wszechstronność. Zostać laureatem w dwóch różnych konkursach to naprawdę duże osiągnięcie – mówi Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, przewodniczący komisji konkursowej. Trzy tegoroczne “perełki” to Anna Mierzwa, uczennica Szkoły Podstawowej w Szańcu pod Buskiem, Alicja Tomporowska ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Staszowie i Weronika Kozubek ze Szkoły Podstawowej numer 19 w Kielcach.

PRACA POPŁACA

Jedyną kielczanką w grupie podwójnych laureatów jest Weronika Kozubek, uczennica Szkoły Podstawowej numer 19 przy ulicy Targowej. – Uczestnictwo w obydwóch konkursach było wspaniałą przygodą. Bycie podwójną laureatką to dla mnie ogromny sukces. Nie jestem pewna, w których dziedzinach czuję się najlepiej, ogromną miłością darzę zarówno matematykę i język polski jak również historię i przyrodę. Poza szkołą uczęszczam na dodatkowe lekcje języka angielskiego. Interesuję się muzyką, gram na kilku instrumentach, na przykład flecie. Cieszę się, że tak wiele osiągnęłam. Zyskałam wolny wstęp do każdego gimnazjum. Ciężka praca naprawdę bardzo się opłaca – mówi Weronika Kozubek.

Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych odbędzie się we wtorek, 19 marca w “Okrąglaku” Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Piotr Burda

Artykuł jest również dostępny w internetowym wydaniu „Echa Dnia”, pod tytułem “Asy ze świętokrzyskich podstawówek. Przedstawiamy najlepszych uczniów i najlepsze szkoły”Całość można przeczytać tutaj.