„Jeżeli chcecie czuć się prawdziwymi Europejczykami, zróbcie to, co czyniono od lat nad Sekwaną, Tamizą i Renem – poznajcie własny kraj i nauczcie się cenić jego piękno, kulturę i tradycję. Nie znajdziecie tu piramid, wielbłądów i słonecznych plaż, ale to, co bliskie sercu: ziemię zroszoną krwią i potem przodków, magię puszczy, zimne mury prastarych świątyń, dziko rwące rzeki…i wiatr, który szepce tajemne zaklęcia” słowami  Pawła Wojtysia, autora przewodnika „Z sercem w plecaku”, p. Iwona Krzemińska powitała uczestników X Jubileuszowego Międzyszkolnego Konkursu „Niechaj Świętokrzyskie wszystkim będzie bliskie…” . 6 maja br. w budynku KCK

Od dziesięciu lat imprezę organizuje  grupa nauczycieli z naszej szkoły: p. J. Wielicka, p. M. Zagdan, p. I. Krzemińska, p. M. Kowalik, p. M. Muszyńska, p. I. Stefańczyk i p. I. Kowal. Już po raz drugi konkurs odbył się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. W wydarzeniu wzięło udział pięć szkół: SP w Zaleziance, SP nr 25, SP nr 15, SP Katolicka i nasza ,,dziewiętnastka”. Zaszczycił nas swoją obecnością  Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – p. Grzegorz Bień, przedstawiciel wydawnictwa ”Nowa Era” oraz miejscowe media.  Zmagania uczestników oceniała komisja w składzie:

1. Pani Ewa Kozłowska – Agencja Artystyczna “Ewa K”

2. Pani Krystyna Nowakowska –  Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”

3. Pani Ilona Żeber–Dzikowska –   pracownik naukowy UJK Kielce

4. Pani Joanna Sztajbnis-Zdyb pracownik naukowy UJK Kielce

Konkurs składał się z dwóch części: wiedzowo – praktycznej i artystycznej.

Pierwsza grupa uczniów odpowiadała z wiadomości na temat naszego regionu i związanych z nim legend, a także układała herb naszego województwa.  W tej konkurencji reprezentowali nas: Szymon Bielenda, Dorota Borek i Kinga Skowrońska z kl. V „c”.  Katarzyna Lange i Magdalena Wiącek przygotowały plakat promujący wybraną atrakcję naszego regionu.

Grupa artystyczna zaprezentowała przedstawienie ,,Pół żartem, pół serio o Świętokrzyskim”, a Wiktoria Reczko opowiadała gwarą legendę o zamku w Chęcinach i o Białej Damie.

W czasie konkursu panowała bardzo miła atmosfera. Niektóre szkoły przygotowały kulturalny doping dla swoich przedstawicieli w postaci mobilizujących wierszyków. Atmosferę umilały wokalistki z naszej szkoły: Natalia Robak, Aleksandra Podedworna, Dorota Ołtarzewska i Lidia Kosztołowicz.

Konkurs zakończył się ogłoszeniem wyników. Pierwsze miejsce zajęła szkoła Katolicka, drugie – SP 15, „Dziewiętnastka” zajęła trzecie miejsce. Każdy szkoła została nagrodzona i każdy uczestnik poszczególnych konkurencji otrzymał dyplom  oraz upominki. Nasza szkoła otrzymała grę planszową i atlas. Po konkursie poszliśmy z p. Grzegorzem Miszczykiem na pyszne lody.

Magdalena Wiącek, kl. Vc