23 maja o godzinie 11.00, w 70. rocznicę zastrzelenia 45 dzieci żydowskich w Kielcach, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W uroczystości uczestniczyła także Janina Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia “Dzieci Holocaustu”,  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 im. Ireny Sendlerowej w Kielcach, mgr Dorota Mętrak, a także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Do wspólnej refleksji i modlitwy zaprosiło Stowarzyszanie im. Jana Karskiego. Jak poinformował jego prezes, Bogdan Białek – Niemal rok po zagładzie 22 tysięcy Żydów z kieleckiego getta, w naszym mieście pozostało kilkuset Żydów zamkniętych w obozach pracy. Dokładnie 70 lat temu, 23 maja 1943 roku Niemcy zastrzelili 45 dzieci uznając je za niezdolne do pracy.

Krótką modlitwę odprawili rabin Joel Nowicki i ojciec Adam Sroka, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Młodzież odczytała fragmenty pamiętników Hanki Goldszajd i Dawida Rubinowicza (pochodzących z Kielecczyzny młodych ofiar Zagłady) oraz nazwiska zamordowanych przed 70 laty dzieci, które uczniowie naszej szkoły napisali następnie na chodniku wokół Menory.

Zdjęcia z obchodów rocznicy prezentujemy w naszej galerii.