Świetlica szkolna uzupełnia funkcje rodziny i wychowawców klasowych.

Obok zadań opiekuńczych w świetlicy realizowane są wszechstronne działania wychowawcze i kształcące, dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci w młodszym wieku szkolnym:

1. zwiększające sprawność fizyczną oraz wyrabiające kondycję ruchową (tj. gry i zabawy ruchowe w pomieszczeniu i na boisku szkolnym),
  2. relaksujące, wyciszające (spacery, relaks przy muzyce, dowolne zabawy dzieci),
  3. kształtujące umiejętność współżycia i współdziałania w grupie (tj. gry interakcyjne),
  4. z zakresu profilaktyki prozdrowotnej ( przestrzeganie zasad higieny),
  5. wdrażania zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

Przy sprzyjającej pogodzie zajęcia świetlicowe odbywają się na świeżym powietrzu (spacery, wycieczki, zabawy ruchowe z przyrządami ).

W swej pracy wychowawcy świetlicy:

• stosują elementy socjoterapii,
  • prowadzą pracę wyrównawczą,
  • kształtują postawy prospołeczne,
  • uczą rozwiązywania konfliktów poprzez lepsze komunikowanie się i zachowania asertywne.

Pomieszczenie świetlicy szkolnej podzielone jest na kąciki tematyczne, np. czytelniczy, plastyczny, konstrukcyjny.

Wyposażenie stanowią : gry, puzzle, sprzęt sportowy i rekreacyjny, telewizor, video itp.

Dzieci, korzystające ze świetlicy, biorą udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych na terenie szkoły i poza nią.

Pracownicy świetlicy są inicjatorami konkursów dla dzieci z klas I-III .

Organizują:

• ekspozycje prac plastycznych dzieci,
  • zbiórki odzieży i zabawek dla dzieci z domów dziecka,
  • akademię z okazji Dnia Matki, w której uczestniczą mamy naszych uczniów,
  • Konkurs Międzyświetlicowy ” Upominek dla Mamy ” .

W świetlicy działają dwa koła zainteresowańliterackie oraz turystyczno-krajoznawcze.