Uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcie „W jaki sposób odżywianie wpływa na naszą kondycję fizyczną i pracę mózgu? Kupuję odpowiedzialnie”.

Celem projektu było:

Tworzenie i wykorzystanie okazji do brania odpowiedzialności za własne zdrowie poprzez obserwowanie, odkrywanie, kontrolowanie. Kształtowanie nawyków świadomego wyboru produktów utrzymujących organizm w dobrej kondycji.

Podczas realizacji zadań projektowych uczniowie klas IIIa, IIIb, IIIc, IIId zdobyli wiedzę na temat:

– Dlaczego warto czytać etykiety na produktach spożywczych?

– Co zawierają w składzie wskazane produkty i jaki mają wpływ na nasz organizm poszczególne dodatki (najgroźniejsze konserwanty, substancje zakwaszające, preparaty zastępujące cukier, barwniki wywołujące alergie).

– Jak często i w jakich ilościach powinniśmy spożywać warzywa i owoce?

– Co to są uprawy ekologiczne. Gdzie w Kielcach można kupić produkty ekologiczne.

 Uczniowie zaprezentowali swoje dokonania na forum klas młodszych, przygotowali plakaty lub  prezentacje multimedialne.

Klasa 2a przygotowała plakaty oraz hasła zachęcające do dbania o swoje zdrowie i spożywania warzyw i owoców.

Klasa Ia zapoznała się z bajką „Lilka i piknik” Amy Boud. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, skąd pochodzi ich żywność, dlaczego warto kupować u lokalnych rolników, oraz dlaczego trzeba wiedzieć, gdzie ta żywność powstaje.

10.11.2017 odbyło się oficjalne podsumowanie projektu.

Każda klasa przygotowała, zgodnie z listą zadań, zdrowe potrawy z wybranym warzywem lub owocami uprawianymi w regionie. Klasa druga nakryła olbrzymi stół na którym znalazły się wszystkie smakołyki. Każdy mógł spróbować wszystkich potraw. Największym powodzeniem cieszyły się potrawy z ziemniaków: kopytka, kluski śląskie, ziemniaczki pieczone.

Na ogromną pochwałę zasługuje zachowanie dzieci podczas wspólnego posiłku.

To był bardzo udany projekt. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza o zdrowym odżywianiu będzie wcielana w życie przez naszych uczniów.

 

Autor: Renata Pawelec