17 września 2010 r. uczniowie z klas I-III wzięli udział w III Powiatowym Rajdzie Pieszym pod hasłem “Turystyka nie tylko dla przewodnika – poznajemy nasz piękny Powiat Kielecki” pod tytułem “Śladami Stefana Żeromskiego”. Rajd zakończył się zlotem w Mąchocicach Scholasterii. Imprezę zorganizowała Komenda Hufca Kielce-Powiat w związku z 85. rocznicą śmierci Stefana Żeromskiego. Połączono poznawanie piękna Gór Świętokrzyskich ze zdobywaniem nowych wiadomości związanych z życiem pisarza.

Rajd odbył się na 3 trasach, różnych dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych. Uczniowie SP 19 wyruszyli z Masłowa, zwiedzając po drodze lotnisko i kościół, potem weszli na Klonówkę i wędrowali szczytami Pasma Klonowskiego. Pokonali drogę obok Diabelskiego Kamienia (poznaliśmy legendę z nim związaną). Po wielu atrakcjach na szlaku i zaskakujących niespodziankach zeszli do Mąchocic Scholasterii, by spotkać się ze wszystkimi uczestnikami rajdu.

Opiekunowie: J.Mazur, R.Pawelec, M.Świercz.