Uczniowie z klasy Va i  V b  w dniach 16 i 18 kwietnia udali się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach. Z dużym zaciekawieniem obejrzeli wystawę okolicznościową znajdującą się  w holu głównym, która dotyczyła życia i działalności – patronki naszej szkoły Ireny Sendlerowej. Historia książki oraz Wszystko co wiemy  o książce to tematy zajęć, które były celem dydaktycznym wycieczek . Pracownicy bibliotekarki za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżyli uczniom historię książki od  początki jej istnienia aż do współczesności z uwzględnieniem  przekazu informacji i z uwagi na materiał pisarski.

Pokaz starodruków książek bardzo wartościowych, pięknie wydanych  w  XVI wieku wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów.   Przechowywanie tego typu zabytków wymaga  pomieszczeń o niskiej wilgotności  i odpowiedniej temperatury powietrza a ich przeglądanie ze względu na patogeny jest możliwe tylko w rękawiczkach . Wymagane standardy powodują, że starodruki rzadko są udostępniane i wystawiane do publicznego prezentowania. Na wyższych kondygnacjach biblioteki obejrzeliśmy wystawę z okazji 290 lecia istnienia budynku Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej oraz  pokaz prac pokonkursowych   X Edycji  Ogólnopolskiego Konkursu  dotyczącego życia i twórczości Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej.

Autor: Jolanta Wykurz