“Niechaj Świętokrzyskie wszystkim będzie bliskie” to konkurs międzyszkolny, w którym mogą uczestniczyć uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Kielc i okolic.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest grupa nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 19   w Kielcach.

Początki sięgają roku szkolnego 2001/2002. Odbył się wtedy konkurs szkolny dla uczniów klas IV-VI. W kolejnych latach postanowiono zmienić jego formułę.

Od roku szkolnego 2002/2003 jest to konkurs międzyszkolny, w którym uczestniczą szkoły podstawowe z Kielc i okolic. W roku szkolnym 2009/2010 odbyła się już VIII edycja konkursu międzyszkolnego.

Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy etap odbywa się w Szkole Podstawowej nr 19, zaś finał w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, a od roku 2010 w Kieleckim Centrum Kultury. Uczestnicy, oprócz wiedzy teoretycznej, muszą wykazać się również sprawnością, refleksem oraz znajomością kultury i obyczajów regionu Świętokrzyskiego.

Pierwszy etap konkursu to test sprawdzający znajomość zagadnień związanych z naszym regionem, w powiązaniu z elementami wiedzy ogólnej. W drugim etapie odbywa się prezentacja artystyczna, przygotowana przez szkoły oraz konkurencje teoretyczne i sprawnościowe.

W roku szkolnym 2012/2013 odbyła się ostatnia, X edycja konkursu “Niechaj Świętokrzyskie wszystkim będzie bliskie”.

Więcej informacji nt. X edycji konkursu. >>>

Informacje o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć tutaj.