REGULAMIN ŚWIETLICY

PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 19 IM.IRENY SENDLEROWEJ  W KIELCACH

1.Organizację i zasady działania świetlicy szkolnej określają:

• Ustawa z dnia 7 września 1991 r., o Systemie Oświaty(Dz. U. z 2004 r., nr 256 poz. 2572      z późniejszymi zmianami)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja  2001  r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. nr 61 poz. 264 z późniejszymi zmianami)
  • Rozporządzenie MENiS  z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2002 r. nr 46 poz.432 z późniejszymi zmianami)

2. Działalność świetlicy prowadzona jest w oparciu o Plan Pracy Świetlicy Szkolnej,  który pozostaje w korelacji z Programem Wychowawczy  i Programem Profilaktycznym Szkoły.
3. Zajęcia świetlicowe organizowane są dla  dzieci  z  klas  I – VI.

4. Ze świetlicy szkolnej korzystać mogą wszystkie dzieci, a w szczególności :

a) dzieci rodziców pracujących,

b) dzieci z rodzin niepełnych i sieroty,

c) dzieci matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji (szczegółowe zasady reguluje procedura nr II  stanowiąca załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu).

5. Świetlica szkolna czynna jest w godzinach 7.00 – 16.30.
6. Dzieci do świetlicy przyjmowane są na podstawie pisemnego wniosku złożonego przez rodziców (prawnych opiekunów) – karta zgłoszenia ucznia do świetlicy (załącznik nr 1). Rekrutacja dzieci do świetlicy odbywa się do 5 września danego roku szkolnego (szczegółowe zasady określa procedura nr I i II stanowiące załącznik nr 7.2 do niniejszego regulaminu)

7. Dziecko do świetlicy szkolnej przyprowadzane i odbierane ze świetlicy jest przez:

• rodziców/prawnych opiekunów,
  • osoby pełnoletnie wskazane w karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy,
  • nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne (szczegółowe zasady określa procedura nr III, IV, V, VI i VII stanowiące załącznik  nr 2 do niniejszego regulaminu).

8. Decyzję o przyjęciu dziecka do świetlicy podejmuje  Dyrektor Szkoły na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej w składzie: zastępca dyrektora szkoły (przewodniczący komisji), kierownik świetlicy, pedagog szkolny i nauczyciel świetlicy (członkowie komisji).

9. Świetlica prowadzi pozalekcyjne formy pracy wychowawczej, opiekuńczej, dydaktycznej w grupach. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25 osób.
10. W czasie zajęć świetlicowych wychowankowie przestrzegają: zasad współżycia w grupie i kultury osobistej, porządkują miejsca pracy, czynnie uczestniczą w zajęciach, przestrzegają ustalonych umów i zachowań ( zasady szczegółowo regulują  procedury nr VIII, IX, X, XI, XII stanowiące załącznik nr  2 do niniejszego regulaminu oraz  Wewnętrzny Regulamin Świetlicy Szkolnej stanowiący załącznik nr 3 j.w. ).
11. Wychowawcy świetlicy współpracują z nauczycielami i wychowawcami klas w zakresie pomocy w kompensowaniu  braków dydaktycznych oraz pedagogiem szkolnym, otaczając opieką dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo.

12. Nadzór pedagogiczny nad pracą świetlicy sprawuje dyrektor szkoły.
13. Pracownikami świetlicy są: kierownik i wychowawcy.
14. Świetlica nadzoruje dożywianie w formie obiadu (catering). Posiłki wydawane są codziennie w godz. 12.00-13.45 ( szczegółowe zasady dotyczące żywienia zawarte są w Regulaminie Stołówki Szkolnej).
15. Uczniowie, których rodzice znajdują się w trudnych warunkach materialnych mają możliwość korzystania z bezpłatnych obiadów opłacanych w całości przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
16. Dokumentację świetlicy szkolnej stanowią:

• Regulamin Świetlicy,
  • Roczny Plan  Pracy Świetlicy Szkolnej,
  • Semestralny Plan Pracy Wychowawczo – Dydaktycznej,
  • Procedury obowiązujące w świetlicy,
  • Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy,
  • Dzienniki  zajęć,
  • Ewidencja obecności wychowanków,
  • Regulamin Stołówki Szkolnej,
  • Protokoły z pracy zespołu samokształceniowego.

Regulamin przyjęto i zatwierdzono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 09 września 2014 r.

Obowiązuje od  dnia 10 września 2014 r.

Kierownik świetlicy

Marzena Zachariasz