Rekrutacja do publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych prowadzona jest w elektronicznym systemie, na stronie internetowej https://kielce.e-omikron.pl/. Zasady rekrutacji dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów są takie same. Postępowanie rekrutacyjne dla wszystkich kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych prowadzone jest w tym samym czasie, w tym samym systemie, ale do odrębnych klas. Oferta klas dla absolwentów szkół podstawowych i absolwentów gimnazjów jest taka sama. Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli złożyć wniosek do wybranych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na specjalnie utworzonej stronie internetowej https://kielce.e-omikron.pl/, określanej jako System Elektronicznego Naboru. Kandydat zakłada swoje konto wybierając opcję „Zarejestruj się”, a następnie wprowadza numer PESEL oraz ustala swoje indywidualne hasło dostępu do systemu. Hasło wraz z numerem PESEL kandydata będzie służyło do zalogowania się do systemu po wprowadzeniu wniosku. Na kolejnych etapach rekrutacji można sprawdzić status wniosku (czy został zatwierdzony, listy zakwalifikowanych, listy przyjętych). Przed zatwierdzeniem wniosku przez szkołę pierwszego wyboru można dokonać korekty wpisanych informacji. Kandydat po „zarejestrowaniu” się do systemu będzie musiał podać informację jaką szkołę ukończył, a systemem na podstawie tej informacji automatycznie przekieruje Kandydata do odpowiedniej oferty w szkołach ponadpodstawowych lub w szkołach ponadgimnazjalnych. Nie ma możliwości, aby absolwent gimnazjum został zakwalifikowany do klasy przeznaczonej dla absolwentów szkół podstawowych, a uczeń kończący szkołę podstawową został zakwalifikowany do klasy przeznaczonej dla uczniów kończących gimnazjum. Oferta klas w szkołach dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest oddzielna, ale z taką samą ilością klas w każdej ze szkół i z takimi samymi profilami.

Szczegółowe terminy

1.W okresie rekrutacji to jest od 13 maja 2019 roku od godziny 8:00 do 25 czerwca 2019 roku do godziny 15:00 kandydaci do publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dostępnych w systemie elektronicznego naboru, wybierają na stronie internetowej systemu, szkoły i klasy do których chcą być przyjęci: a) kandydat może wybrać dowolną liczbę szkół, dostępną w systemie, b) kandydat może wybrać dowolną liczbę klas w każdej z wybranych szkół, c)kandydat ustala kolejność wybranych klas. Klasa wybrana jako pierwsza jest tą, na której kandydatowi najbardziej zależy. Są to tak zwane preferencje kandydata. Szkoła prowadząca klasę wybraną jako pierwszą jest traktowana jako szkoła pierwszego wyboru. 2. Po wyborze szkół Kandydat drukuje z systemu dwa wnioski. Jeden wniosek wraz z kompletem dokumentów Kandydat dostarcza do szkoły pierwszego wyboru, w terminie od 13 maja od 2019 roku do 25 czerwca 2019 roku do godziny 15.00. a) wniosek musi być podpisany przez rodzica (lub prawnego opiekuna), b) Jeżeli dane we wniosku są zgodne z wprowadzonymi przez kandydata do systemu, wniosek zostaje przyjęty i zaakceptowany (w ciągu 5 dni) o czym kandydat zostanie poinformowany przy logowaniu się do systemu. Jeżeli informacja o akceptacji wniosku nie pojawi się po 5 dniach – należy zgłosić się do szkoły, do której został złożony wniosek. c) do chwili otrzymania informacji o akceptacji wniosku nie wolno zmieniać w systemie preferencji, ponieważ wniosek zostanie odrzucony – informacja o tym fakcie pojawi się dla kandydata przy logowaniu się do systemu. W przypadku zmiany preferencji należy ponownie dostarczyć wniosek do szkoły pierwszego wyboru.

Autor: Edyta Domagała