Fot. Dawid ŁukasikNa łamach “Echa Dnia” oraz w internetowym wydaniu tej gazety ukazał się 29 października 2014 roku artykuł Marzeny Smorędy pod tytułem “Cyfrowe pierwszaki”. Jego bohaterami są uczniowie klasy Ia wraz ze swoją swoją wychowawczynią, panią Renatą Pawelec. Nasi uczniowie wzięli udział w lekcji pokazowej, której celem była prezentacja e-podręcznika. Poniżej pełna treść artykułu.

Cyfrowe pierwszaki

Kilka dni temu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano fragmenty e-podręcznika dla młodszych klas szkoły podstawowej, z którego uczyć się będą dzieci już w przyszłym roku szkolnym. Jak to będzie wyglądało w praktyce, pokazały przed całą Polską kieleckie pierwszaki. Jedną z firm przygotowujący podręcznik była kielecka Grupa Edukacyjna.

Lekcję pokazową z wykorzystaniem e-podręcznika zaprezentowały dzieci z klasy I a Szkoły Podstawowej numer 19 w Kielcach razem ze swoją nauczycielką Renatą Pawelec. Ćwiczenia interaktywne, które wykonywały na tablicy multimedialnej, wplecione były w historię Zgrzyciaków, bohaterów cyfrowego podręcznika.

Kieleckim pierwszakom bardzo podobała się taka lekcja. – Chciałabyśmy się tak uczyć codziennie. Było o wiele ciekawiej niż na zwykłej lekcji – dzieliły się wrażeniami Natalia Milewska i Zuzia Durlik. – Zgrzyciaki to bardzo fajne postacie, mają dużo przygód – opowiadali Martyna Pączkiewicz, Radek Mazurkiewicz i Oliwia Niziołek.

– To była dla dzieci przygoda i duża frajda, wziąć udział w testowaniu elektronicznych pomocy do nauki. Ale trzeba zaznaczyć, że celem e-podręcznika nie jest całkowite zastąpienie tradycyjnej książki, lecz umiejętne i ciekawe uzupełnienie nim zajęć. W takiej konwencji pokazałyśmy jedną z pierwszych wersji testowych e-podręcznika, którą przygotowuje między innymi kielecka Grupa Edukacyjna.

Autor: Marzena Smoręda

Źródł: Echo Dnia, echodnia.eu