Projekt był realizowany na lekcjach języka polskiego w klasie 8a:

Cele:

  • uświadomienie, że zdrowie jest wartością,
  • uwrażliwienie uczniów na trudną sytuację osób niepełnosprawnych,
  • pokazanie osób niepełnosprawnych, które odniosły sukces pomimo swoich fizycznych ograniczeń.
04.01.2019 Zdrowie jako wartość – bajka Ignacego Krasickiego pt. „Człowiek i zdrowie”.
04.01.2019 O co walczy bohater powieści Kazimierza Szymeczki pt. Tetrus? [Podręcznik: Kazimierz Szymeczko Poukładać sobie świat, (fragment książki Tetrus), s. 107]
11.01.2019 Nasz projekt: “Sprawni niepełnosprawni”.
11.01.2019 Nasz projekt: “Sprawni niepełnosprawni”.

Wprowadzeniem do projektu były dwie lekcje literackie. Pierwsza z nich poświęcona była analizie i interpretacji fraszki Ignacego Krasickiego „Człowiek i zdrowie”. W toku pracy (po analizie treści i użytych środków poetyckich) uczniowie wyodrębnili przesłanie tekstu, podkreślając zwłaszcza konieczność dbania o siebie przez całe życie, prowadzenia zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania.

Druga lekcja to omówienie tekstu „Poukładać sobie świat” Kazimierza Szymeczki. Bohaterem utworu jest sparaliżowany po wypadku piętnastolatek, który nie chce pogodzić się ze swoimi ograniczeniami i walczy o odzyskanie sprawności. Uczniowie bez problemu określili przesłanie tekstu. Doskonale zrozumieli dramat głównego bohatera, który nigdy nie będzie już chodzić. Zadziwiła ich jego determinacja, by odzyskać sprawność na tyle, na ile jest to możliwe, by nie być ciężarem dla innych i by jednocześnie odzyskać wolność i swobodę wyboru.

Następnie przydzielone zostały zadania do właściwej części projektu. Uczniowie mieli wyszukać, a następnie przygotować prezentacje, których bohaterami miały być osoby niepełnosprawne, które odniosły sukces mimo ograniczeń, jakie niesie kalectwo.

Wszyscy uczniowie wywiązali się ze swoich zadań bez zarzutu. Na szczególną uwagę zasługują prezentacje przygotowane przez Weronikę Janiszewską, Oskara Lesisza, Kingę Łatasiewicz, Maję Ordysińską, Jakuba Rabajczyka, Zbigniewa Stępnia, Mikołają Telkę, i Bartosza Wojsę.

Prezentacje zostały wyświetlone i omówione 11 stycznia 2019 r.

Cele projektu zostały zrealizowane. Uczniowie mocno zaangażowali się w zbieranie materiałów i przygotowanie prezentacji. Ich bohaterowie zadziwiają niezłomnością i hartem ducha, realizując swoje pasje pomimo fizycznych ograniczeń. Są przykładem tego, że każdy może odnieść sukces, niezależnie od tego, czy ma sprawne ciało. To siła charakteru ma decydujące znaczenie.

Jednocześnie uczniowie mieli okazję przekonać się, jak trudne jest codzienne życie osób niepełnosprawnych. Dzięki temu staną się bardziej wrażliwi na ich los. Docenią także zdrowie i sprawne ciało jako wartość samą w sobie, ale też kapitał, o który trzeba dbać.

 

Grzegorz Miszczyk