Samorząd Szkolny proponuje na dziś…

Zbliża się weekend, pogoda dopisuje, więc proponujemy lody o smaku solony karmel.

Super hit wśród lodów naturalnych – lody solony karmel to najlepszy przepis na szybkie, pyszne domowe lody. Te lody zrobisz bez jajek, bez użycia maszynki do lodów i bez mieszania w trakcie mrożenia.

Czas przygotowania: 20 minut
Czas mrożenia: 5 godzin
Ilość porcji: 1300 ml lodów

Kaloryczność kcal: 280 w 100 ml

Składniki:

  • puszka masy kajmakowej – masa krówkowa 460 g
  • szklanka śmietanki 30 % – 250 ml
  • opakowanie serka mascarpone – 250 g
  • płaska łyżeczka soli
  • pół szklanki orzechów ziemnych prażonych, solonych – 100 g

Szklanka – pojemność 250 ml..
Śmietanka 30 % powinna być bardzo dobrze schłodzona.

Domowe, niezwykłe lody naturalne z solonym karmelem to rozkosz, której nie sposób się oprzeć. Jest w nich to coś, a nawet więcej! Te lody są tak aksamitne, kremowe, idealnie słodkie i słone zarazem, że zwyczajnie trzeba je zrobić.

Przygotowanie:

Otwórz puszkę masy krówkowej – możesz lekko podgrzać w rondelku, by było Ci go łatwiej wymieszać z pozostałymi składniami.

Trzy łyżki masy krówkowej odłóż sobie do osobnej miseczki. Możesz od razu wsypać do tej miseczki również orzechy ziemne prażone, solone. Masę z orzeszkami dodasz na lody na samym końcu, przez samym mrożeniem masy lodowej.

Do naczynia z większością masy krówkowej dodaj całe opakowanie serka mascarpone, czyli 250 gramów. W tym momencie dodaj też łyżeczkę drobnej soli.

Całość bardzo dokładnie wymieszaj mikserem na gładką masę (na wolnych obrotach).

Szklankę słodkiej, schłodzonej śmietanki 30 % (to ta rzadka śmietanka) ubij na sztywno.

Śmietankę miksuj najpierw na niższych obrotach, by nie zachlapać nią kuchni. Stopniowo zwiększaj moc do maksymalnej. Jeśli śmietanka była bardzo dobrze schłodzona, to już po 30 sekundach ubijania zacznie szybko gęstnieć. Ubijanie przerwij, gdy śmietanka zrobi się sztywna. Jeśli będziesz ją ubijać za długo, to może się rozwarstwić i zaczniesz ubijać masło.

Łyżka po łyżce dodawaj ubitą śmietankę do kremu krówkowego z mascarpone. Powoli mieszaj masę.

Masę przełóż do naczynia, w którym będziesz mrozić lody.

Na krem pod lody solony karmel wyłóż resztę odłożonej masy krówkowej oraz orzechy. Możesz wymieszać masę z orzechami i w takiej formie rozłożyć po powierzchni lodów.

Te lody z solonym karmelem odłożone do zamrażalnika ustawionego na -15 stopi są idealne po pięciu godzinach mrożenia. Są wówczas najlepsze i cudownie nakłada się je na gałki do wafelków. Jeśli lody będę mrożone dłużej, to być może po wyjęciu z zamrażalnika będą potrzebowały dodatkowych kilku minut, by zmięknąć.

Jeśli lody przełożysz do osobnych, małych pojemników, to oczywiście będą gotowe znacznie szybciej. Prawdopodobnie już po dwóch godzinach mrożenia będą idealne.

 

Życzymy smacznego 😊

Źródło: https://aniagotuje.pl/przepis/lody-solony-karmel