Zagrożenia w sieci Internet – Złote rady dla rodziców
1. Niech komputer stoi we wspólnym miejscu. Jako rodzic masz prawo wiedzieć, jak Twoje dziecko korzysta z komputera. Jeśli komputer stoi we wspólnym miejscu Twojego domu, możesz zawsze „przypadkiem” zajrzeć na ekran, przechodząc obok.
2. Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci. Jeśli chcesz chronić swoje dziecko, interesuj się tym, co ono robi.
3. Jeśli Twoje zainteresowanie będzie przybierało formę ciągłej kontroli, zyskasz jedynie to, że Twoje dziecko szybko nauczy się tej kontroli unikać. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co ono robi w sieci.
4. Nie bój się przyznać do niewiedzy. Dzisiaj dzieci często lepiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami niż dorośli. Twój rodzicielski autorytet na tym nie ucierpi, a dziecko będzie szczęśliwe, mogąc Cię czegoś nauczyć.
5. Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. Wytłumacz dziecku, że np. miła koleżanka może okazać się niemiłym dorosłym mężczyzną.
6. Naucz dziecko, by nie podawało danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie, ile ma lat, jak się nazywa, nie podawało adresu i numeru telefonu.
7. Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy.
8. Nie krytykuj, nie obwiniaj, jeśli coś się stanie. Dziecko musi wiedzieć, że może Ci powiedzieć o wszystkim. Jeśli przyszło i opowiedziało Ci o czymś złym, co je spotkało, doceń jego zaufanie wobec Ciebie.
9.Ustaw komputery z dostępem do Internetu w ogólnodostępnym miejscu, a nie w pokojach dzieci.
10. Poszukaj narzędzi do filtrowania zawartości Internetu, np. funkcji kontroli rodzicielskiej w usłudze MSN (j. ang.), które będą uzupełniać nadzór rodzicielski.
11. Nalegaj na posiadanie dostępu do kont poczty elektronicznej i wiadomości błyskawicznych dzieci, aby sprawdzić, czy nie rozmawiają z nieznajomymi.
12. Porozmawiaj z dziećmi o odpowiedzialnym, etycznym zachowaniu w Internecie; uświadom dzieciom, że nie powinny używać Internetu do rozsiewania plotek, tyranizowania lub grożenia innym.
Przydatne adresy internetowe:
– www.dzieckowsieci.pl– strona poświęcona kampanii społecznej „Dziecko w sieci”, zawiera podstrony przeznaczone dla rodziców
– www.sieciaki.pl– bardzo kolorowa, ciekawa strona dla dzieci, konkursy rozrywka – www.junior.dialog.pl- strona dotycząca bezpiecznego korzystania z INTERNETU, zawiera podstrony przeznaczone dla dzieci i dla rodziców,
– www.fdn.pl– strona Fundacji Dzieci Niczyje, dużo porad specjalistów
– www.kopd.pl- strona Komitetu Ochrony Praw Dziecka, akty prawne, adresy organizacji dbających o ochronę prawa dziecka