Zuch to najmłodszy członek ZHP, należący do gromady zuchowej, który ma nie mniej niż 6 i nie więcej niż 10 lat. Dla zucha kodeksem moralnym jest Prawo Zucha, które dzieci poznają na pierwszych zbiórkach i obligują się do niego stosować.
Poprzez różnorodne, odpowiednio dobrane gry i zabawy zuchy, nabierają dobrych nawyków, które powoli zaczynają tworzyć kręgosłup moralny małego człowieka. Wszystkie działania wychowawcze odbywają się pośrednio poprzez formę najbliższą dzieciom – zabawę.
Wcielając się w Indian, aktorów czy czarodziejów dzieci jednocześnie przeżywają niezapomniane przygody i doskonale się bawią.
Podczas zbiórek i innych przedsięwzięć gromady zuchy zdobywają sprawności i gwiazdki, które rozwijają ich zainteresowania i pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności.
Zuch, na którego mundurku pojawia się kolejny znaczek sprawności czy gwiazdka, czuje się dumny i dowartościowany, świadomy, że jest w czymś dobry i został za to doceniony.