„Tydzień PCK”

W tym roku „Tydzień PCK” obchodzony jest w całym kraju w terminie od 6 – 12 maja. Tradycyjnie w dniu 8 maja, w rocznicę urodzin Henry Dunanta, ojca idei Czerwonego Krzyża obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym ponad 100 milionów ludzi zrzeszonych i utożsamiających się ze znakiem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nasila swoje działania, by przybliżyć społeczeństwom istotę, historię, dokonania tego Ruchu, ale i swoją ogromną dumę z faktu przynależności do tej największej organizacji na świecie. Organizacji, co do której, niezmiennie rosną oczekiwania udzielenia wsparcia ze strony zwiększającej się liczby potrzebujących.

Polski Czerwony Krzyż powstał w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. W tym samym roku został uznany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i przystąpił do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną w Polsce, skupiającą ponad 150 tysięcy wolontariuszy. Pomagamy od  94 lat i  nie byłoby to możliwe bez udziału ludzi o ogromnym sercu.

Polski Czerwony Krzyż między innymi:

> prowadzi działalność charytatywną. Realizuje zadania z pomocy społecznej, prowadzi placówki interwencji kryzysowej, działa na rzecz osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;

> dba o starsze, samotne osoby;

> pomaga ofiarom katastrof w kraju i zagranicą;

> upowszechnia honorowe krwiodawstwo;

> edukuje w zakresie pierwszej pomocy, zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.

Przy tej okazji pragniemy przypomnieć wszystkim uczniom zasady bezpiecznej pracy przy komputerze, przy którym w ostatnio spędzamy dużo czasu.

Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

  1. krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;
  2. klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
  3. zadbaj o właściwe oświetlenie;
  4. zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.

Ważne!

Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:

  1. plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
  2. przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
  3. dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
  4. wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
  5. monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu;

Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:

  1. zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.
  2. niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.
  3. długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.
  4. długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor, oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.

Źródło: https://epodreczniki.pl/a/jak-prawidlowo-pracowac-z-komputerem/DbsUHtyAE

Opracowanie: Samorząd Szkolny