Źródła Królewskie w Puszczy Kozienickiej

Pogoda coraz piękniejsza, przyroda rozkwita. Dziś zachęcamy, abyście razem z rodziną wybrali się do wyjątkowo pięknego, ale mało znanego miejsca.

Królewskie Źródła znajdują się ok. 100 km od Kielc, w Puszczy Kozienickiej. To doskonałe miejsce do odpoczynku. Nad rzeką Zagożdżonką można pochodzić po kładkach, wejść na wieżę widokową i spróbować wody z Królewskiego Źródła.

W sercu Puszczy Kozienickiej bije kilka leśnych źródełek. Jeszcze parę lat temu były one znane tylko mieszkańcom okolicznych miejscowości, w tym samych Kozienic. W 2000 roku udostępniono je do zwiedzania, budując drewniane pomosty oraz parking z miejscem na ognisko. Źródła chronione są od tego czasu w rezerwacie „Źródła Królewskie”.

Obecnie samochodem można dojechać  na parking w pobliżu rezerwatu. Stąd prowadzą szlaki (niebieski i czarny) nasypem dawnej kolejki wąskotorowej. Służyła ona do przewozu drewna z puszczy do tartaków w Pionkach. Funkcjonowała w latach 1947-83, a ostatnie (dość zniszczone) parowozy i lokomotywy spalinowe stoją dziś w Skansenie Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach. Torowiska, wagony i pozostałe parowozy rozebrano i przeznaczono na złom w latach 80. Być może w najbliższych czasach doczekamy się odbudowy wąskotorówki.

Nasypem dojdziemy do rzeki Zagożdżonki, którą przekracza dawny most kolejowy. W tym miejscu znajduje się także platforma widokowa z panoramą na łąki, pośród których wije się niewielka rzeka. Na platformie ustawiono ławki, zapewne do oglądania zachodów słońca (wystawa południowa).

Od mostu zaczynają się także drewniane kładki. Prowadzą one przez mokradła wzdłuż rzeczki. Ścieżką przyrodniczą można dostać się do obudowanego (niestety) leśnego źródła. Warto również przejść się po drugiej stronie Zagożdżonki (prowadzi tam niewielka kładka przez rzekę). Na nadrzecznych skarpach rosną tam sosny ze śladami po żywicowaniu. To ślady po żywicowaniu, popularnej technice pozyskiwania żywicy przed wojną.

Dzięki dobrej infrastrukturze okolice rezerwatu Królewskie Źródła to także wspaniałe miejsce na piknik oraz nasycenie oczu i duszy cudownymi wytworami natury.

: http://nadlesnictwokozienice.wirtualnelasy.pl/#/pano_22/

Opracowanie: Samorząd Szkolny, Pani Anna Kotulska