Dziś, 9 lutego 2021 roku obchodzimy
Dzień Bezpiecznego Internetu.

W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbywa się głównie zdalnie.

Korzystając z zasobów sieci pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

KORZYSTAJ ROZWAŻNIE!

  1. Zatrzymaj się, jeśli masz wątpliwości: Linki i załączniki w wiadomościach e-mail, spreparowane posty w mediach społecznościowych oraz reklamy -to częste metody używane przez przestępców w celu kradzieży danych. Jeżeli wydają Ci się podejrzane, po prostu je zignoruj. Nawet, jeżeli źródło wygląda na zaufane.
  2. Uważaj na hotspoty Wi-Fi: Ogranicz aktywność w publicznie dostępnych sieciach Wi-Fi. Używając poza domem kluczowych serwisów (poczta e-mail, bankowość internetowa, portale społecznościowe) bezpieczniej będzie użyć własnego modemu LTE lub połączenia VPN. Pamiętaj o wyłączaniu transmisji Wi-Fi i Bluetooth, kiedy z niej nie korzystasz.
  3. Chroń swoje finanse: Korzystając z bankowości internetowej i sklepów online,upewnij się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem (zielona kłódka oraz prefiks „https://”w pasku adresu). Odczytując kod SMS uwierzytelniający transakcję, zweryfikuj kwotę przelewu i numer rachunku odbiorcy.

CHROŃ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ!

  1. Informacje mają wartość: Dane na Twój temat, takie jak historia zakupów czy historia lokalizacji są cenne. Zwracaj uwagę kto i co (aplikacje, strony internetowe) próbuje uzyskać do nich dostęp.
  2. Dostosuj ustawienia prywatności w serwisach online i na urządzeniach: Dzięki nim, możesz lepiej chronić Twoje dane. Sam decyduj, jak wiele informacji na swój temat chcesz udostępnić innym.
  3. Pomyśl, zanim udostępnisz: Zwracaj uwagę na przesyłaną do sieci treść, zasięg komunikatu, a także sposób, w jaki może zostać odebrany.

Zawsze bezpiecznie jest na portalu wolnelektury.pl

Znajdziecie tam wiele ciekawych darmowych pozycji literackich zarówno do czytania jak i audiobooków.

Dla chętnych escape room.
Sprawdź czy Twoja wiedza o bezpieczeństwie w sieci pozwoli Ci wydostać się z zamkniętej sali informatycznej… Powodzenia!

https://view.genial.ly/601fd4e011728e0d19282e21/interactive-content-dzien-bezpiecznego-internetu?fbclid=IwAR3XNmUO4-DlLr941g-V-62mSID4uppmPZdVx72gYzrckb_C2J41uYWSXm4

Opracowanie: Czytelnia multimedialna.