29 października 2021 r. o godz. 9.50 uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.
Uczniowie czytali na korytarzach szkolnych poszczególnych pięter ( każda klasa na piętrze, na jakim przypadała jej lekcja) przez 20 – 30 min., niektórzy uczniowie w salach lekcyjnych, a pracownicy administracji – w miejscach swojej pracy, tj. p. Sekretarka – w szkolnym sekretariacie, p. Pielęgniarka – w jej gabinecie, p. Księgowa w swoim pokoju biurowym itp. Pani Dyrektor, mgr Paulina Podlewska-Pająk, dawała wszystkim dobry przykład, czytając przy pięknie udekorowanym oficjalnym wejściu na korytarz szkolny na parterze budynku. Uczniowie młodszych klas głównie czytali baśnie i legendy z całego świata (zgodnie z hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych), starsi – ulubione czy aktualnie czytane książki. Pierwszakom i drugoklasistom wychowawcy klas i świetlicy oraz ósmoklasiści głośno czytali nieznaną dotąd legendę o powstaniu Kielc z książki „ Bajduły świętokrzyskie inspirowane legendami” – Adam Małczyk: „Jak Mieszko scyzorykiem wojował”. Ich wspólne czytanie trwało nie tylko w czasie przerwy, ale objęło następną godzinę lekcyjną – tak się rozczytali!

Mile widziane i dodatkowo punktowane było przebranie za wybraną postać literacką czy wykonanie jakiegoś elementu stroju baśniowego. Szczególną pomysłowością wykazali się uczniowie klas młodszych, w tym klasa 3b wraz z wychowawcą, którzy przebrali się za postacie z baśni lub wykonali opaski na głowę z ulubionym zwierzątkiem z bajki. Przebrani za reporterów – wolontariusze z kl. 8c liczyli czytających i dokumentowali wydarzenie na zdjęciach i filmikach, które zostały zamieszczone na stronie www. szkoły oraz na FB. Dodać należy, że na każdym korytarzu szkolnym, przy wejściu do szkoły i do biblioteki, a także w niektórych salach lekcyjnych, znajdowały się informacje i dekoracje zachęcające do udziału w „Przerwie na czytanie”, a także do czytania książek. Trzeba przyznać, że od dnia poprzedzającego ww. wydarzenie, a zwłaszcza od samego rana 29 października b.r. szkolną bibliotekę oblegały tłumy wypożyczających książki. Akcja informacyjna o wydarzeniu trwała od 22.10.2021 r., czego dokonał nie tylko nauczyciel – bibliotekarz koordynujący przedsięwzięcie, ale także Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, nauczyciele języka polskiego oraz wychowawcy klas młodszych.
Tego pamiętnego dla kieleckiej „Dziewiętnastki” dnia okazało się, że wspólne czytanie może dać wiele radości i sprawić wiele przyjemności wszystkim „ zaczytanym”, których było 247 osób. Tak więc cele akcji, czyli m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, zostały osiągnięte – BRAWO WY!!!
Wyrażam swoją wdzięczność wszystkim uczniom naszej szkoły za tak liczny udział w akcji, za duże zaangażowanie, twórcze pomysły w przygotowaniu strojów i jego elementów, za dekoracje… Podziękowania kieruję także do wychowawców, szczególnie klas młodszych, do nauczyciela języka polskiego i wychowawcy kl.6a, do opiekunów Samorządu Uczniowskiego, do współpracującego ze mną nauczyciela – bibliotekarza, a przede wszystkim do p. Dyrektor, która z całego serca zachęcała mnie do stanięcia w szranki i koordynowania „ …bicia rekordu w czytaniu na przerwie”. Dziękuję i zapraszam do udziału w akcji za rok!

 

Więcej zdjęć i oraz filmy można zobaczyć tutaj: https://drive.google.com/drive/folders/1-MJ10TIFWIxW5bmLpg1EwoCKaHhIPW-O

 

Tekst i zdjęcia: Iwona Krzemińska – koordynator wydarzenia