Zapraszamy do przeczytania wywiadu, który z Panią Dyrektor Pauliną Podlewską-Pająk przeprowadziły uczennice klasy 7a, Olivia Karpowicz i Maja Lipska.

Dyrektor Paulina Podlewska-Pająk

Dzień dobry, pani dyrektor.

Dzień dobry.

Czy uczniowie naszej szkoły będą nosić mundurki?

Decyzja dotycząca wprowadzenia mundurków podejmowana jest przez całą społeczność szkolną. Decyzja nie zależy wyłącznie od Dyrektora. Będę występować z taką propozycją na kolejny rok szkolny, ale najpierw na pewno zapytam o zdanie uczniów.

Co jest Pani największym marzeniem jako dyrektora szkoły?

Marzę o tym, aby każdy uczeń naszej szkoły czuł się w niej dobrze i chętnie tu przychodził. Chciałabym, aby Dziewiętnastka była miejscem, w którym możecie rozwijać swoje pasje i zainteresowania, aby zaspokajała potrzeby zarówno uczniów słabszych, jak i zdolnych. Marzę również o tym, aby stworzyć Wam do tego warunki, czyli stworzyć nowoczesne pracownie, wyremontować salę gimnastyczną i boisko.

Jak wiele się zmieniło w naszej szkole, od kiedy Pani jest dyrektorem?

To chyba Wy możecie ocenić najlepiej.

Jakie jest pani motto życiowe i zawodowe?   

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.

Co robi dyrektor szkoły i czy trudno jest nim być?

Długo by wymieniać… Do najważniejszych zadań Dyrektora należy nadzór pedagogiczny, czyli w skrócie troska o właściwe warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli. Równie ważne jest zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa. Dyrektor zajmuje się także wieloma innymi ważnymi sprawami m.in. organizuje egzamin ósmoklasisty, przeprowadza Rady Pedagogiczne, planuje działania nauczycieli, powołuje zespoły zadaniowe, przeprowadza remonty…

Kto jest pani największym autorytetem?

Nie mam jednego autorytetu. Podziwiam wielu ludzi z zależności od dziedziny życia i od nich czerpie inspirację do działania.

Czego oczekuje Pani od nauczycieli w nowym semestrze?  

Nauczyciele w Dziewiętnastce to wspaniały zespół oddanych pracy ludzi. Moje oczekiwania wobec nauczycieli to utrzymanie wysokiego poziomu i jakości pracy, ciągłe poszukiwanie nowych metod i sposobów na efektywne i atrakcyjne przekazywanie wiedzy.

Czy lubi pani swoją pracę?

Bardzo!

Co sądzi Pani o poziomie nauki w naszej szkole?

Myślę, że na wyniki w nauce składa się wiele czynników. Zawsze może być lepiej i do tego wszyscy dążymy

Czy będzie się Pani starała zmodernizować naszą szkołę?

Tak. Zmiany modernizacyjne stanowią priorytet mojej pracy. Jak już wspomniałam, będę starała się pozyskać środki na remont sali gimnastycznej i boiska. Chciałabym, abyśmy nowy rok szkolny rozpoczęli w doposażonych i urządzonych pracowniach. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Laboratoria Przyszłości zakupione zostało dla szkoły sporo wyposażenia: ławki, taborety, narzędzia do zajęć technicznych, drukarka 3D, sprzęt do nagrywania filmów i podcastów, sprzęt kuchenny do nauki przygotowywania posiłków.

Czy lepiej się Pani pracują jako nauczyciel, czy może jako dyrektor?

To dwa zupełnie inne stanowiska. Lepiej czuję się w roli dyrektora, ale bardzo tęsknię za kontaktem z uczniami, dlatego ciągle do Was przychodzę

Czym się Pani interesuje, poza nauczaniem?

Poza pracą jestem przede wszystkim mamą dwójki dzieci, którym poświęcam czas. Moje zainteresowania w większości jednak skupiają się na tematach związanych z oświatą.

Co Pani ceni w uczniach naszej szkoły?

Szczerość, otwartość i gotowość do działania. Zawsze można na Was liczyć!

Czy odkąd została Pani dyrektorem naszej szkoły, czuje Pani jakąś presję związaną z odpowiedzialnością za uczniów?

Presję nie. Odpowiedzialność zdecydowanie tak, jesteście dla mnie bardzo ważni.

Czy może Pani powiedzieć, że nie spodziewała się Pani, że to będzie aż tak duży obowiązek? Chodzi mi o to czy było to dla Pani zaskoczeniem, czy przewidziała Pani, że będzie trzeba czasami zacisnąć zęby, żeby podołać różnym zadaniom?

Zdarzają się takie sytuacje, szczególnie dotyczące spraw technicznych związanych z naprawami czy remontami. Muszę wtedy poświęcić dużo czasu, aby znaleźć dobre rozwiązanie i podjąć właściwą decyzję. Podejmując decyzję o kandydowaniu na stanowisko dyrektora byłam świadoma, jakiego zadania się podejmuję.

W jakim stopniu rodzice angażują się w sprawy szkoły?

Duża grupa Rodziców naszej szkoły zawsze chętnie służy pomocą, za co bardzo dziękuję. Zawsze macie pięknie zorganizowane wydarzenia klasowe takie jak wigilia, dzień chłopaka lub dzień kobiet. Nie pozostają również obojętni na potrzeby szkolne. Wiem, że na Rodziców tak jak na Was, zawsze możemy liczyć.

Dziękujemy za inspirującą rozmowę oraz poświęcony czas. W imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły życzymy Pani samych sukcesów w realizowaniu planów zawodowych.

 

Rozmawiały: Olivia Karpowicz i Maja Lipska