29 września 2022 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą  o dzieciach właśnie. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć przygodę z książką. Głośne czytanie ma duży wpływ na kształtowanie nawyku czytania i uważnego słuchania; ma również działanie terapeutyczne i relaksujące. Wpływa ono m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru. Ponadto głośne czytanie jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, kolegami, a także z nauczycielami.

Tak więc święto warto obchodzić codziennie, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, odniesie duży sukces.

Zachęcam wszystkich nauczycieli i wychowawców, by w najbliższy czwartek głośno czytali swoim uczniom fragmenty ich ulubionych książek.

Autor: Iwona Krzemińska