Zapraszamy świętokrzyską młodzież szkolną i dorosłych do udziału w  I Olimpiadzie Gier Planszowych IPN. Kwalifikacje regionalne do finałowych rozgrywek odbędą się na „Przystanku Historia” w Kielcach w dniach 1-2 grudnia 2022 roku. Na zgłoszenia czekamy do 28 listopada.

 

Pierwszym etapem Olimpiady Gier Planszowych IPN są kwalifikacje wewnętrzne. Mogą zorganizować je szkoły, domy kultury, biblioteki, kluby planszówkowe oraz inne podmioty zainteresowane uczestnictwem w turnieju.

Jak zorganizować kwalifikacje wewnętrzne?

Organizację kwalifikacji należy zgłosić do koordynatora regionalnego Olimpiady – Jakuba Mularczyka (e-mail: jakub.mularczyk@ipn.gov.pl, tel. 696 826 381 wew. 103). W przypadku braku egzemplarzy gier w placówce, jest możliwość ich wypożyczenia z kieleckiej Delegatury IPN. Możliwa jest również wysyłką pocztą. W sprawie wypożyczenia należy kontaktować się z koordynatorem regionalnym. Gry są również dostępne online pod adresem: https://gry.ipn.gov.pl/.

Kwalifikacje wewnętrzne pozwolą zapoznać się z proponowanymi w ramach Olimpiady planszówkami i wybrać najlepszych uczestników do udziału w etapie regionalnym. W trakcie turnieju organizatorzy przedsięwzięcia będą również tłumaczyli zasady gier, więc ich znajomość nie jest obowiązkowa.

Zgłoszenia graczy do etapu II, czyli do kwalifikacji regionalnych, które odbędą się w Kielcach, należy dokonać za pośrednictwem strony internetowej https://olimpiadagier.org/ w zakładce „Zgłoszenie”. Każda szkoła czy inna placówka może zgłosić dowolną liczbę reprezentacji uczestniczących w rozgrywkach ale jedna osoba może być zgłoszona tylko do JEDNEJ gry. Podczas rozgrywek na kieleckim „Przystanku Historia” niepełnoletni uczestnicy muszą mieć opiekuna.

Gry do wyboru:

 • ZnajZnak
  drużyny po dwóch graczy w wieku od 10 do 15 lat (roczniki 2007-2012),
 • Miś Wojtek
  drużyny po dwóch graczy w wieku od 10 do 15 lat (roczniki 2007-2012),
 • Bitwa Warszawska
  gracze w wieku od 14 do 20 lat (roczniki 2002-2008),
 • ORP Orzeł
  gracze w wieku od 14 do 20 lat (roczniki 2002-2008),
 • Gwiaździsta Eskadra (303, 111 i 7)
  drużyny po trzech graczy w wieku od 14 do 20 lat (roczniki 2002-2008),
 • Niepodległa
  drużyny po czterech graczy w wieku od 14 lat (od rocznika 2008), bez limitu wieku

 

Wszystkie rozgrywki odbędą się bez podziału na grupy wiekowe. Najlepsi gracze wezmą udział w wielkim finale, który odbędzie się w Warszawie w kwietniu 2023 roku.

Regionalny etap olimpiady patronatem honorowym objął Wojewoda Świętokrzyski.

 

Ulotka Olimpiady Gier Planszowych IPN

Olimpiada Gier Planszowych IPN