Szkolne Dni Czystego Powietrza  (14-18.11.2022)  w SP 19 w Kielcach

Ubiegły tydzień był bardzo intensywny dla młodzieży z naszej szkoły, ponieważ w  dniach 14-18.11 odbyły się działania związane z Akcją Konkursową ,,Szkolne Dni Czystego Powietrza”. Młodzież miała do wykonania nie lada zadanie, a mianowicie zaplanowanie i zorganizowanie pięciu  akcji konkursowych.

 

Pierwszym zadaniem z którym zmierzyli się uczniowie były warsztaty dotyczące czystego powietrza. Uczniowie, podzieleni na trzy zespoły, przeprowadzili w ciągu tygodnia zajęcia w klasach 1-3. Maluchy obejrzały prezentację ,,Smog czy smok?”, dowiedziały się, jakie są skutki zdrowotne smogu, wysłuchały pogadanki o  znaczeniu tlenu dla życia na Ziemi. Ciekawym urozmaiceniem prezentacji  było  doświadczenie ze szklanką i świeczką, którego celem było wykazanie, że świeczka zgaśnie bez dopływu tlenu. Dzieci zainteresowane doświadczeniem zadawały prowadzącym liczne pytania. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością i bardzo rzetelnie  podeszli do wykonania zadania.

 

 

Kolejnym zadaniem przed którym stanęli uczniowie było zorganizowanie konkursu na rymowankę o elektromobilności. Do organizatorów wpłynęły łącznie 23 prace uczniów naszej szkoły. Jury  nagrodziło 3 uczestników. Konkurs wygrała Magdalena Ziętal z klasy IIb.   Magdalena przekonała nas, że czyste powietrze jest tym, czego wszyscy potrzebujemy:

Samochód elektryczny jest bardzo dziś  praktyczny.

Rower czy hulajnoga to super szybka droga.

Autobus na prąd w trymiga , po drogach szybko śmiga.

Czasy są teraz wspaniałe , pędzę do szkoły bez smogu- wcale.

Czy trzeba nam czegoś więcej niż czyste , świeże powietrze?

 

Rymowanki o elektromobilności

 

Dużym zainteresowaniem wśród młodszych dzieci  cieszył się przygotowany przez uczniów naszej szkoły konkurs plastyczny ,,O powietrze dbasz , żyjesz długi czas”. Wpłynęło 25 prac konkursowych. Jury nagrodziło 6 uczestników.   Laureaci trzech pierwszych miejsc to uczniowie klasy 1a: 1 miejsce-Wojtek Baran, 2 miejsce-  Ala Marcisz, 3 miejsce- Zuzia Cieplicka. Wyróżnieni uczniowie to:  Gabriel Gładysz z  klasy 4a, Karolina Orzech z klasy 2b, oraz uczeń klasy 1a  Aleksander Pawlik.

 

 

Z kolei w  pracowni informatycznej uczniowie trudzili się nad przygotowaniem ulotki o elektromobilności. Powstałe ulotki  mają ciekawy projekt graficzny. Wiadomo nie od dziś , ze wizualne treści łatwiej docierają do odbiorcy.

 

Kulminacyjnym wydarzeniem w czasie ,,Szkolnych Dni Czystego Powietrza” był happening, który odbył się 16.11.2022.  O godz 10.00  eskortowani przez policję uczestnicy  w barwnym korowodzie wyruszyli  pod Urząd Miasta. Uwagę przechodniów przyciągały kolorowe przebrania głównych bohaterów:,, Drzewa”, symbolizującego czyste powietrze  i ,,Smogu”.  “Drzewo” przemówiło do uczestników spotkania słowami wiersza
,,Powietrze” A. Dziechciarczyk, zachęcając do dbania o jego jakość. Zza grupy dzieci wyłonił się ,,Smog”, ze swoim orszakiem z nazwami chorób,  któremu pokazano czerwone kartki. Przewodniczący szkoły zachęcał  do aktywnego udziału w happeningu. Na zakończenie wydarzenia uczestnicy rozdawali przechodniom cukierki z hasłami proekologicznymi.

 

 

Koordynator akcji: Małgorzata Kosela-Włodarz