Drodzy uczniowie klas ósmych,

już za kilkanaście tygodni przystąpicie do  egzaminu ósmoklasisty a następnie do wyboru szkoły średniej. W tym trudnym okresie możecie odczuwać wiele wątpliwości co do tego, jaką szkołę wybrać, czy bardziej odpowiednia jest dla was oferta liceów, czy może warto zdecydować się na naukę zawodu w szkole branżowej lub technikum.

Aby przybliżyć Wam możliwości zdobycia kwalifikacji w określonych zawodach, Urząd Miasta Kielce przygotował dla Was 3 krótkie firmy pomagające lepiej poznać lokalny rynek pracy.  W filmach tych zobaczycie wypowiedzi pracowników i pracodawców kieleckich firm, ich miejsca pracy i zawody, na które według pracodawców jest duże zapotrzebowanie.

Zachęcam Was do zapoznania się z tymi filmami. Są one dostępne na kanale You Tube oraz poprzez stronę Urzędu Miasta Kielce w zakładce „Dla mieszkańca” a następnie „Edukacja”: https://www.kielce.eu/pl/dla-mieszkanca/zalatw-sprawe/edukacja.html

Jeśli chcecie poznać więcej kieleckich firm, warto zajrzeć na stronę https://www.kielce.eu/pl/dla-biznesu/inwestuj-w-kielcach/baza-firm.html. Być może będzie to dla Was okazja do lepszego poznania swoich przyszłych pracodawców.

Filmy przedstawiają pracę w 3 branżach, w których odczuwalny jest w Kielcach deficyt osób chętnych do kształcenia się i do podejmowania pracy. Są to:

– branża obróbki metalu

– branża budowlana

– branża kreatywna (obejmująca działalność w mediach elektronicznych oraz w przemyśle modowym)

 

Anita Lagierska

Zastępca Dyrektora
Wydział Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej