Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO w 1926 r. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem

“Czytaj po swojemu”.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także ochronie praw autorskich.

Dyrektor generalny UNESCO, Audrey Azoulay, napisał list z okazji święta, w którym czytamy:  “Książki zapraszają do podróżowania i poznawania innych, każda strona otwiera przed nami nowy świat. W 2004 roku w Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich chcemy świętować moc i piękno, które są w książkach. We wszystkich swoich formach pozwalają nam one uczyć się i zdobywać informacje, zabawiają nas i pomagają zrozumieć świat, są oknem otwartym na inność, na to co nieznane. Aby objawić cały swój potencjał, świat książek powinien odzwierciedlać różnorodność językową na świecie. Jednak jesteśmy bardzo daleko od tego – większość książek publikowana jest tylko w kilku najpopularniejszych językach, a technologie cyfrowe jeszcze zwiększają językową homogenizację świata. Dlatego właśnie UNESCO wspiera publikację książek w językach rodzimych”.

Światową Stolicą Książki w 2024 roku został francuski Strasburg (święto książki będzie tam trwało przez cały rok), a idea święta wywodzi się z Katalonii, gdzie 23 kwietnia obchodzono dzień patrona – św. Jerzego. Tego dnia kobiety otrzymywały czerwone róże mające symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły obdarowywać mężczyzn książkami. W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 2007 roku.

Biblioteka szkolna przy SP19 w Kielcach włączyła się w działania na rzecz promocji książki i czytelnictwa. 22.04. 2024 r. świetliczaki uczestniczyły w unijnych warsztatach dotyczących tworzenia papieru czerpanego w WBP, a 23.04.2024 r. każdy czytelnik wypożyczający książkę z biblioteki, zamiast róży, otrzymał ….cukierka – aby czytanie słodkim mu było. Biblioteka pękała w szwach w czasie każdej przerwy międzylekcyjnej od ilości wypożyczających. Mam nadzieję, że uczniowie rozsmakują się w literaturze nie tylko ze względu na słodycze – czego serdecznie wszystkim czytelnikom biblioteki szkolnej życzę!

Iwona Krzemińska – szkolny bibliotekarz