Świetliczaki z kl.1-2 na niecodziennych zajęciach w WBP – to był po prostu cymes!

O niezwykłych popołudniowych zajęciach w WBP mogą mówić – i na pewno będą o nich pamiętać – świetliczaki z kl.1- 2 w dniu 29.05.24 r. Długi weekend dzieciaki rozpoczęły w zetknięciu z kulturą żydowską, na specjalnie dla nich przeprowadzonych zajęciach w ramach projektu unijnego.

Jak zwykle p.  Barbara Garbacz postarała się, żeby jej podopiecznych nie ominęło nic ciekawego w tak znaczącym dla mieszkańców Kielc miejscu kultury.

Na początku dzieciaki obejrzały dwie bajki w języku jidysz i w języku polskim: “Szczęśliwy człowiek” oraz “Golem rabina Eliasza w Chełmie”, omówiły je z prowadzącym zajęcia, po czym zapoznały się z alfabetem jidysz, zamalowując odpowiednie litery tak, by utworzyły ich imiona i nazwiska. Kolejną atrakcją była zabawa w drejdelki, w które bawią się dzieci żydowskie podczas święta chanukowego. Uczniowie kręcili bączkiem, rzucały kostką z literami alfabetu jidysz i wygrywały pyszne słodycze. Na koniec uczyły się tańczyć “po żydowsku” do bardzo skocznej, łatwo wpadającej w ucho melodii. Trudno było wyjść z takich zajęć, toteż się one mocno przedłużyły, ale humory dopisywały świetliczakom i opiekunom przez całą drogę powrotną do szkoły. To był po prostu cymes!Mamy nadzieję na więcej tak atrakcyjnych zajęć w nowym roku szkolnym.

        Autorki: Iwona Krzemińska, Barbara Garbacz