“Doświadczanie przez eksperymentowanie, czyli jak wspierać uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” to innowacja, której głównym celem było rozbudowanie zainteresowań przyrodniczych u uczniów oraz rozwijanie samodzielności i twórczego myślenia podczas wykonywania doświadczeń chemicznych i pomiarów fizycznych. Podczas zajęć realizowanych od października 2023 roku do maja 2024 roku uczniowie nauczyli się jak bezpiecznie posługiwać się szkłem i sprzętem laboratoryjnym, badali właściwości substancji z życia codziennego, dokonywali pomiarów średniej prędkości poruszania podczas zajęć ruchowych, zapoznali się z niezwykłymi właściwościami wody i powietrza oraz przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą tajemnic kosmosu. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas Szkolnego Festiwalu Nauki, kiedy to w trakcie wspólnych zajęć laboratoryjnych przeprowadzili niezwykle ciekawe i barwne reakcje m.in. jak napompować balon bez powietrza, jak zrobić kolorowy wulkan oraz badali czy można malować po mleku.
Autor: Magdalena Segieta