RELACJA Z WYCIECZKI DO BESKIDU ŚLĄSKIEGO 

Wycieczka odbyła się w dniach 31.05-1.06.2017 r. Opiekę nad uczniami klasy VIa sprawowali p. Grzegorz Miszczyk i p. Iwona Stefańczyk.

 

DZIEŃ 1

Naszą podróż zaczynamy od wyjazdu z Kielc o godzinie 7.45. Naszym pierwszym punktem wycieczki jest wizyta w Krakowie w Aqua Parku, gdzie znajduje się wiele atrakcji typu: rwąca rzeka, zjeżdżalnie, sztuczne fale i wiele innych. Były to dwie godziny świetnej zabawy.

Następnie ruszyliśmy do punktu docelowego, zaczynając od skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie panoramy dwóch początków rzeki Wisły: Wisły Białej i Wisły Czarnej oraz pałacyku prezydenta RP.

Stamtąd ruszyliśmy do  naszego ośrodka o nazwie ,,Beskidek’’, gdzie zjedliśmy obiadokolację. Później wyruszyliśmy na spacer po Szczyrku. Potem odbywały się różne spotkania, podczas których dopisywał świetny humor. Następnie poszliśmy spać z myślami o kolejnym dniu.

 

DZIEŃ 2

Nasz drugi dzień wycieczki zaczynamy od pobudki o godzinie 7:15. Zjedliśmy śniadanie i wsiedliśmy do autokaru, by złożyć wizytę w Muzeum Koronki w Koniakowie. Zobaczyliśmy tam wiele pięknych wzorów koronek.

Muzeum Koronki  powstało w 1962 roku i związane jest z Marią Gwarek – wybitną koniakowską koronkarką.

Muzeum przedstawia koronkowe części ubioru oraz przedmioty wykonane z koronki na przykład : czepce, chusty, firanki a nawet damską bieliznę. Można tu znaleźć również serwetę wykonaną na zamówienie królowej angielskiej Elżbiety II, która nie została skończona z powodu śmierci koronkarki.

Potem zwiedziliśmy Centrum Pasterskie w Koniakowie.  W rodzinnej gazdówce Marii i Piotra Kohutów zobaczyliśmy przykłady typowych karpackich zwierząt pasterskich: owce, kozy i krowy. Powstała tu również wystawa pasterska prezentująca czerpaki, puciery, ferule, kotły, formy drewniane na sery i wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich, a wszystko to w codziennym zastosowaniu na dawnych i współczesnych bacówkach.

Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego, gdzie gospodarz opowiadał nam o trombitach, czyli ”telefonach komórkowych” pasterzy. Obejrzeliśmy także galerię sztuki ludowej (rzeźby, koronki i malarstwa), w której dominuje ceramika artystyczna Justyny Łodzińskiej. Kubki, miski, talerzyki, kafle – w swym wzornictwie oparte są na tradycyjnych wzorach koronki i haftu.

Następnym punktem programu było przejście szlakiem turystycznym. Wiódł on przez las, było gorąco, więc z ulgą przyjęliśmy decyzję o powrocie do autokaru.

Przyjechaliśmy do miejscowości Wisła, gdzie mieliśmy czas wolny. Wszyscy się świetnie bawili, oczywiście kupując pamiątki. Potem nastąpił czas na powrót do domu. Było nam bardzo szkoda, jednak kiedyś trzeba.

 

Autor: Julia Ślewa