W jaki sposób nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego?

1. Telefon służy przede wszystkim do kontaktu z rodzicami.

Zwróć uwagę dziecka na fakt, że telefon, mimo wielu innych funkcji, ma służyć przede wszystkim do kontaktu z Tobą. Ma on stwarzać poczucie bezpieczeństwa dla obu stron, związane z możliwością nawiązania kontaktu w każdej chwili.

Wyjaśnij dziecku, że nie powinno chwalić się publicznie nowym telefonem, ponieważ może narazić się na niebezpieczeństwo napaści i kradzieży, jak również nie używać go w miejscach potencjalnie niebezpiecznych.

Poza względami bezpieczeństwa, użyj również argumentu, że koleżanki i koledzy powinni nasze dziecko lubić i szanować za to, kim jest, a nie za to, jaki posiada telefon – ta prawda zawsze przyda się w życiu.

Przy okazji porozmawiaj z dzieckiem o zasadach kultury osobistej. Poinformuj o miejscach, w których należy koniecznie wyłączyć lub wyciszyć telefon (szkoła, teatr etc.) Jakiekolwiek odpowiadanie na SMS-y czy oddzwanianie, nawet do Ciebie, np. w czasie zajęć szkolnych, musi zostać odłożone na czas przerwy.

2. Telefon trzymamy w bezpiecznym miejscu.

Okazja czyni złodzieja. Także, jeżeli chodzi o telefon komórkowy. Najlepiej nie kupuj dziecku drogiego modelu telefonu. Decyzja należy jednak do Ciebie. Jeśli z jakiś powodów nie chcesz odmawiać dziecku posiadania najnowszej wersji aparatu, tym bardziej wciąż przypominaj i tłumacz, że nie należy chwalić się telefonem.

Wskaż również dziecku bezpieczne miejsce do przechowywania aparatu (np. zapinaną kieszeń lub specjalne etui, przymocowane do paska spodni, zakryte bluzą czy swetrem) . Dodatkowa korzyść – tak schowany telefon na pewno się nie zgubi.

3. Dbaj o wystarczającą kwotę na koncie telefonu

Naucz dziecko gospodarowania jego własnymi środkami. Wytłumacz dlaczego zawsze powinno zostawić na koncie rezerwę, wystarczającą na szybkie połączenie się z Tobą (choćby wysłanie wiadomości SMS). Jeśli dziecko próbowało się z Tobą skontaktować, oddzwoń jak najszybciej.

4. Zapoznaj dziecko z bezpłatnym numerem alarmowym 112.

Z telefonu komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej można zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i otrzymać fachową pomoc, tak ważną w sytuacjach zagrożenia.

Osoby pracujące pod tym numerem zawsze pomogą Tobie i Twojemu dziecku. Są w stanie zlokalizować telefon i dzięki temu dojechać do dziecka nawet, jeżeli samo nie potrafi określić miejsca swojego pobytu.

Z numerem 112 należy łączyć się tylko w sytuacji realnego zagrożenia. Nigdy dla zabawy! Można w ten sposób uniemożliwić pomoc osobie, która rzeczywiście jej w tym czasie potrzebuje.

Warto również zapisać wszystkie najważniejsze numery alarmowe i umieścić je w widocznym dla dziecka miejscu w domu (np. na lodówce). Należy wpisać je również w telefonie, koniecznie w funkcji „proste wybieranie”.

5. Podawanie swojego numeru w Internecie to błąd.

Szczególnie dzieci i młodzież chętnie grają w gry komputerowe, czatują w Internecie, wysyłają maile i piszą na forach. Wyjaśnij, dlaczego nie należy ufać znajomym poznanym w wirtualnej rzeczywistości. Uświadom, jakie zagrożenia może spowodować podawanie obcym szczegółowych informacji o sobie, w tym numeru telefonu. Bądź zawsze na bieżąco, jak najczęściej rozmawiaj z dzieckiem. Pytaj o zainteresowania i przyjaciół, zwłaszcza o znajomych poznawanych przez Internet.

Niechciane wiadomości SMS (SPAM), to tylko jedno z najmniejszych zagrożeń spowodowanych nieostrożnym podaniem numeru telefonu w Internecie.

6. Nie należy odbierać połączeń z zastrzeżonych lub nieznanych numerów.

Zwróć uwagę na pojawiające się na wyświetlaczu telefonu nieznane numery. Dziecko nie powinno ich odbierać.

Jeśli już odbierze taki telefon – absolutnie nie powinno podawać jakichkolwiek danych (w tym przedstawiać się pełnym imieniem i nazwiskiem).

Dziecko nie powinno też kontynuować rozmowy z żadną obcą osobą (uczciwy dorosły zapewne sam nie będzie chciał rozmawiać z dzieckiem!) i rozłączyć się.

Powiedz dziecku, że ma ciebie informować o takich połączeniach. W razie potrzeby możesz oddzwonić i osobiście sprawdzić czego dotyczyła sprawa.

7. Nie należy pożyczać telefonu obcym ludziom.

Dziecko powinno również wiedzieć, aby w żadnym wypadku nie pożyczać obcym swojego telefonu. Wyjaśnij, że zwłaszcza osoby dorosłe nie mają prawa prosić o taką przysługę dziecka, więc nie musi się ono czuć niezręcznie, jeśli do tego dojdzie.

8. Używaj telefonu mądrze, aby nie wyrządzić nikomu krzywdy.

Naucz dziecko mądrze wykorzystywać telefon. Użytkując go, nie powinno krzywdzić innych osób, np. robić zdjęć czy kręcić filmów, bez zgody zainteresowanych.

„Odkrywanie” różnych funkcji w telefonie, jest dla dziecka z pewnością bardzo ciekawym zajęciem. Postaraj się mu w tym towarzyszy. Będzie to dobra okazja do wspólnego spędzania czasu. Pod Twoim okiem pozostanie również miłą, bezpieczną i niedrogą zabawą.