Dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczności Zespołu Szkół nr 65 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie mogliśmy w dniach 18-21 czerwca 2013 uczestniczyć w spotkaniu szkół noszących imię Ireny Sendlerowej.

Głównym celem uroczystego spotkania było  nawiązanie i podtrzymywanie stałej współpracy uczniów i pracowników szkół noszących imię Ireny Sendlerowej, znajdujących się w różnych rejonach Polski i Niemiec.

W Zjeździe  uczestniczyli  uczniowie i nauczyciele z 3 szkół niemieckich oraz z 25 placówek polskich z całego kraju. Zapoznaliśmy  się z najważniejszymi miejscami związanymi z Ireną Sendlerową dzięki uczestnictwu w  wycieczce „Śladami Ireny Sendlerowej”. Złożylismy kwiaty i znicze na grobie patronki, obejrzeliśmy miejsce, gdzie Irena Sendlerowa wraz z innymi osobami  zakopywała słoiki z prawdziwymi nazwiskami ocalonych dzieci żydowskich.

Spotkaliśmy  się również z: Rzecznikiem Praw Dziecka – p. Markiem Michalakiem, panią Bożenną Urbanowicz Gilbride (współautorką książki „Przerwane dzieciństwo”, która specjalnie na Zjazd przyjedzie ze Stanów Zjednoczonych), córką i wnuczką Ireny Sendlerowej, Elżbietą Ficowską -osobą ocaloną przez Patronkę  i jeszcze z wieloma innymi interesującymi postaciami.

Nasza delegacja wzięła udział w gali wręczania medali “Dla ludzi czyniących dobro”, uczestniczyła w wycieczce po Warszawie , zwiedziła Muzeum Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik i gmach Sejmu RP.

Uczestnicy Zjazdu wymienili się swoimi doświadczeniami, uczestniczyli  w zajęciach integracyjnych i projektach artystycznych. Obejrzeli  spektakle teatralne w wykonaniu rówieśników.

Spotkanie na pewno  pozwoliło na nawiązanie i zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami noszącymi imię Ireny Sendlerowej.

Dzięki współdziałaniu uczniów i pedagogów ideały Ireny Sendlerowej nie zaginęły i nieprzerwanie inspirują  młodych ludzi na całym świecie.

Krótka relacja filmowa ze zjazdu dostępna jest tutaj, natomiast zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii.

Autor: Marzena Zagdan