Regularnie w SP nr 19 przeprowadzana jest próbna ewakuacja szkoły. Biorą w niej udział nauczyciele, uczniowie, pracownicy niepedagogiczni oraz wszyscy obecni na daną chwilę w placówce (rodzice, listonosz itp.) W działaniach naszych często pomagają nam strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach , a także przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kielcach.

Protokół z przebiegu próbnej ewakuacji Szkoły Podstawowej  nr 19 im. Ireny Sendlerowej w Kielcach

Ewakuacja odbyła się  24.09.2013r. o godzinie 10.00. Wyprowadzenie ludzi z budynku przebiegało bardzo sprawnie – w ciągu 4,5 minuty opuszczono wszystkie pomieszczenia, które  pozostawiono otwarte (z pozostawionymi  kluczami w zamkach) i udostępnione do sprawdzenia.  Kontrolę budynku przeprowadziło dwóch nauczycieli.  W wyniku kontroli stwierdzono:

1)      wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go bezpośrednio po alarmowym sygnale dźwiękowym (przerywany dzwonek trwający 3 minuty)

2)      wszystkie pomieszczenia były udostępnione za wyjątkiem pomieszczeń zamkniętych: 2 pracownie komputerowe, czytelnia multimedialna, biblioteka, gabinety dyrektorów, klucze do pomieszczeń zostały przekazane przez osoby zamykające te pomieszczenia kontrolującym budynek ( w jednej sali sprawdzający zastali otwarte okna).

3)      po ogłoszeniu alarmu zastępca dyrektora szkoły był przygotowany do natychmiastowego odłączenia głównego zaworu gazu i głównego wyłącznika energetycznego.

Na boisku szkolnym ( w odległości przekraczającej 50m od budynku) Dyrekcji szkoły zostały zgłoszone przez opiekunów stany liczbowe grup, które znajdowały się pod ich opieką.

Łącznie ewakuowano 305 uczniów oraz 27 dorosłych osób (nauczyciele, obsługa i administracja),tj. w sumie 332 osoby.

Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.

Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm.

Zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do sal lekcyjnych.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej został dwa tygodnie wcześniej powiadomiony o planowanej próbnej ewakuacji szkoły.

Cały przebieg próbnej ewakuacji można uznać za bardzo udany. Szkoła jest przygotowana do ewakuowania placówki w razie zagrożenia.

Zdjęcia z próbnej ewakuacji można zobaczyć w naszej galerii.

Autor: Jarosław Januchta