Dziś wiemy już, że przez najbliższe tygodnie wiele osób – dorosłych, jak i dzieci – będzie musiało przebywać w domach. Dlatego należy zastanowić się, w jaki sposób  wykorzystać technologię w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku dzieci będą musieli Państwo zweryfikować ograniczenia, które normalnie narzucacie pociechom, chcąc aby jak najmniej czasu spędzały przed telewizorem, komputerem czy smartfonem. Zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, technologia pomoże w realizacji zadanych przez nauczycieli prac. Nawet podczas kwarantanny szkolne systemy będą działać, a nauczyciele będą kontaktować się z uczniami za pośrednictwem internetu.

Pamiętaj (i powtarzaj to dziecku), że zamknięcie szkół z powodu koronawirusa to nie ferie czy wakacje. Celem odwołania zajęć jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, a nie zaprzestanie nauki. Technologia w tej sytuacji może ułatwić edukację dzieci.
Starajmy się jednak zachęcać nasze dzieci, aby czas wolny  od obowiązków spędzały na aktywnościach niezwiązanych z komputerem/tabletem/telewizorem. Mogą to być:

  • Gry  planszowe, karty, warcaby, szachy
  • Czytanie książek, bajek, komiksów
  • Wykonywanie prac plastycznych
  • Wspólne gotowanie, pieczenie, etc.
  • Wspólne rozmowy, relaksacja

Opracowała : Anna Filipek – psycholog szkolny