Witajcie!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wszystkim, aby przyniosły ukojenie, spokój i radość. Cieszcie się każdą chwilą spędzoną z najbliższymi.
Dzielcie się dobrą energią i optymizmem. Niech słońce zza okna zagości w Waszych domach i sercach.

Dziś propozycja wykonania pisanek z balonów.

Wielkanocne pisanki z balonów to niezwykle twórcza i lubiana przez większość dzieci zabawa. Zapewne każdy z Was robił już gniotki z balonów z mąką lub ryżem. Zobaczcie jak sprytnie wykorzystaliśmy szybki trik na wykonanie naszych niezwykłych pisanek. Balonowe pisanki to świetny pomysł na zajęcia plastyczne lub sensoryczne dla dzieci, a z takimi pisankami można zorganizować sporo ciekawych zabaw.

Tu znajdziecie instrukcję:

Dodatkowo polecamy przepis na pyszny mazurek staropolski, zwany również królewskim.

Składniki na kruche ciasto:
· 350 g masła
· 120 g cukru pudru
· 120 g obranych i drobniutko posiekanych (nie mielonych!) migdałów
· skórka otarta z 1 cytryny
· 370 g mąki pszennej
· 4 ugotowane i przetarte przez sitko żółtka
· 1 surowe żółtko
· szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Działamy:
1. 4 jajka zagotować, wyjąć z nich żółtka i przetrzeć przez sitko.
2.Masło i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać pozostałe składniki i zmiksować dokładnie, do połączenia. Zagniecione ciasto przełożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przynajmniej przez 2 godziny.
3.Formę o wymiarach 23 x 33 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. 2/3 schłodzonego ciasta rozwałkować i wyłożyć na wymiar blachy. Z pozostałego ciasta wykonać wałeczki grubości ołówka i ułożyć z nich na kruchym spodzie ukośną kratkę. Ponownie schłodzić w lodówce – ciasto powinno być twarde przed pieczeniem. Przed samym pieczeniem można posmarować dodatkowym rozmąconym jajkiem.
4.Piec w temperaturze 180ºC (z termoobiegiem, pierwsze kilka minut w temperaturze 190ºC) przez około 20 minut lub do złotego, wypieczonego koloru. Wyjąć, wystudzić.
Ponadto:
· dobrze odsączone konfitury: wiśnie, czereśnie, truskawki, jeżyny, płatki róży (dowolnie)
W zagłębienia w mazurku wyłożyć konfiturę odsączoną z soku.
Lukier cytrynowy:
· 100 g cukru pudru
· 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Składniki umieścić w miseczce i rozetrzeć grzbietem łyżki. Gęstość lukru regulować dodatkiem soku z cytryny lub cukru. Polukrować mazurek.

Smacznego!

Opracowanie: Samorząd Szkolny