Drodzy uczniowie!

Dzisiaj kolejne przypomnienie jak ważna jest nauka.

Tym razem zajmiemy się geografią!

Gry i quizy geograficzne:

  1. https://www.gry-geograficzne.pl/
  1. https://www.quizme.pl/dzial/geografia_swiata

Kilka ciekawostek…

  1. Fale Tsunami mogą poruszać się z prędkością do 900 km/h. Na pełnym morzu przejście fali, która porusza się z tak wielką prędkością, może zostać niezauważone, gdyż długość fal dochodzi do kilkuset kilometrów, natomiast ich wysokość nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów.
  2. W USA tornada najczęściej występują na Wschodnim Wybrzeżu. Równiny pomiędzy Appalachami a Górami Skalistymi, zostały nazwane „Aleją Tornad”. Tylko w stanie Oklahoma odnotowuje się rocznie średnio 52 tornada.
  3. Burza powstaje z największej chmury, nazywanej cumulonimbus, w wyniku intensywnego wirowania kropelek wody o temperaturze 0⁰C, które znajdują się u podstaw chmur, oraz kryształków lodu o temperaturze – 50⁰C, zgromadzonych z kolei w jej szczycie. Mieszanie się tych wodnych cząstek, powoduje naładowanie chmur energią elektryczną.
  4. Syberyjskie jezioro Bajkał, jest najstarszym jeziorem na świecie.
  5. W nowym Jorku, dwa razy w roku można zaobserwować zjawisko o nazwie Manhattanhenge, podczas którego zachodzące słonce ustawia się idealnie wzdłuż ulic położonych na osi wschód – zachód.

A tu możecie odwiedzić kilka miejsc, nie wychodząc z domu 😊

A może ktoś doda coś od siebie?

https://pl.padlet.com/specjalista5c/objzq75tjm36hl1s

Opracowanie: Samorząd Szkolny we współpracy z Panią Anną Kotulską