ŚWIĘTOKRZYSKIE – JAKIE CUDNE 😊

Już od soboty!! możemy poruszać się w otwartej przestrzeni bez maseczek!

Samorząd szkolny proponuje na dziś i na weekend aktywny wypoczynek!

Zaproponujcie rodzicom, babciom, dziadkom, ciociom lub wujkom 😊 jedną z polecanych tras rowerowych.

Przez teren powiatu kieleckiego przebiega ponad 230km tras rowerowych, które ułatwiają poznanie atrakcji turystycznych naszego regionu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na weekendowe wycieczki rowerowe😊

Szlak rowerowy czerwony „Przez Góry Świętokrzyskie”, długość 43,5 km. Przebieg: Cedzyna – Ciekoty- Św. Katarzyna – Bodzentyn – Nowa Słupia

Trasa dość łatwa, poprowadzona w większości po drogach asfaltowych (ponad 90% długości), część po szutrze lub zniszczonym asfalcie. Dwa odcinki po drogach polnych (łączna długość odcinków po nieutwardzonych drogach ? ok.2 km). Trasa nadaje się do przejechania na rowerach turystycznych z oponami z szosowym bieżnikiem. Z powodu długości trasy nie zaleca się dla rodzin z dziećmi. Technicznie trasa łatwa.

Szlak rowerowy „W drodze na Święty Krzyż” – długość: 36 km. Przebieg: Huta Szklana – Bartoszowiny – Lechów – Makoszyn – Bieliny – Porąbki – Kakonin – Huta Podłysica – Huta Szklana – Św. Krzyż. Ścieżkę można przebyć także w odwrotnym kierunku skręcając w Szklanej Hucie w kierunku miejscowości Huta Podłysica.

Trzy czwarte trasy biegnie po drogach asfaltowych, pozostała część wiedzie drogami gruntowymi. Nadaje się do przejechania na rowerach turystycznych. Odcinki trudniejsze można przejść prowadząc rower. Technicznie trasa dość łatwa, kłopoty mogą sprawić jedynie liczne podjazdy. Szczególną uwagę należy zwrócić przy przekraczaniu ruchliwych jezdni w Bielinach, Hucie Nowej, Lechowie i Makoszynie.

Szlak rowerowy czarny „Nad wodę, na plażę”, długość 6,5 km. Przebieg: Kielce – Góra Szydłówkowska – Nowy Folwark – Domaszowice – Wola Kopcowa, Cedzyna.

Trasa dość łatwa, poprowadzona w dużej części po drogach asfaltowych oraz szutrowych. Nadaje się do przejechania na rowerach turystycznych z oponami z szosowym bieżnikiem. Odcinki nieutwardzone można przebyć prowadząc rower. Z powodu długości trasy zalecana dla rodzin z dziećmi. Technicznie trasa łatwa.

Ścieżka niebieska Ciekoty – Wola Kopcowa – Żeromszczyzna, długość 11km. Przebieg: Wola Kopcowa – Mąchocice – Ciekoty

Trasa krótka i niezbyt trudna, głównie po drogach asfaltowych (90% długości). Biegnie przez malownicze tereny przełomu rzeki Lubrzanki. Po wschodniej stronie trasy mijamy Radostową – najbardziej charakterystyczną, częściowo zalesioną górę pasma Świętokrzyskiego.

Ścieżka niebieska Ciekoty – Koszarka, długość 12 km. Przebieg: Ciekoty, Mąchocice Scholasteria, Masłów II, Dabrowa Koszarka.

Trasa niezbyt długa. Miejscami znakowana wg właściwej konwencji – duży biały kwadrat z czarnym rowerzystą i paskiem oznaczającym trasę w kolorze niebieskim.

Szlak rowerowy zielony wokół Łagowa, długość 14,8 km. Przebieg: Łagów – Złota Woda – Orłowiny – Sędek – Łagów.

Trasa bardzo interesująca pod względem widokowym, zwłaszcza jej druga część. Poprowadzona w znacznej części przez rozległe kompleksy leśne. Odcinek od Złotej Wody do Sędka (4,7 km) trudny ze względu na nawierzchnię ze zniszczonego bruku. Duże kamienie utrudniają jazdę, ale nagroda jest wspaniała. W Sędku trzeba się zatrzymać, aby móc podziwiać cudowne widoki po obu stronach grzbietu, po którym jedziemy. Pasmo Łysogór wraz z klasztorem Święty Krzyżu na Łyścu oraz wieżą przekaźnikową widać jak na dłoni. Trasa nadaje się do przejechania na rowerach turystycznych, szosowe odpadają Z powodu długości, trasa nie wymaga wielkiej kondycji, ale dzieci będą mieć trochę problemu z nawierzchnią.

Trasa Rowerowa: Karczówka – Piekoszów – Podzamcze Piekoszowskie, długość 16 km.

Rowerzyści mogą liczyć na piękne widoki. Trasa nie jest łatwa. Wiedzie głównie przez las i polne drogi. Przejechanie trasy nie powinno zająć więcej niż dwie godziny. Najtrudniejsze odcinki są tuż przy rozpoczęciu trasy, przy Karczówce, a potem przy przymierzaniu trasy wokół Chelosiowej Jamy.

To tylko propozycje😊 Zachęcamy do stworzenia własnej „ścieżki” super wycieczki rowerowej!

Prześlijcie nam propozycje takich wycieczek na które się wybraliście lub chcielibyście się wybrać oraz zdjęcia z ciekawych zakątków naszego regionu, które udało Wam się zobaczyć😊

MILEGO, AKTYWNEGO WEEKENDU 😊

Opracowanie: Samorząd Szkolny.