Drodzy Uczniowie!

Dziś Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych.

Ustalony został na 2 dzień czerwca, aby ze swoją ideą dotrzeć w pierwszej kolejności do dzieci. Najmłodsi mają ogromny wpływ na dorosłych i ich działania, ponadto ucząc dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy, kształtujemy odpowiedzialnych dorosłych, którzy kiedyś będą troszczyć się o losy zwierząt.

Celem święta jest nauka zasad prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przed weterynaryjnej dla zwierząt, wolno żyjących i domowych. Dzień ten jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk.

Akcja powstała z inicjatywy Neli Małej Reporterki, która na początku roku w Australii ratowała koale z terenów strawionych przez pożary. To właśnie wtedy uświadomiła sobie, jak ważna jest wiedza o udzielaniu pomocy przed weterynaryjnej zwierzętom.

Dlaczego o tym piszemy?

Większość z nas ma w swoim domu zwierzaka, którego kocha i traktuje jak członka rodziny, każdy z nas może spotkać na drodze pogryzione lub potrącone przez samochód zwierzę. Dlatego wszyscy powinniśmy wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji.

 Jak należy postępować ratując na przykład psa? 

Kiedy pies leży, w pierwszej kolejności sprawdzamy jego oczy i tętno. Jeśli oczy psa nie reagują na światło to znaczy, że coś jest nie tak. Kolejna niepokojący objaw to blade dziąsła i brak tętna.

Jak sprawdzamy tętno u psa? 

Tętno możemy sprawdzić w czterech miejscach. Pierwsze to pachwina tylnej łapy, od wewnątrz. Na wewnętrznej stronie kostki psa, zarówno przy przedniej jak też tylnej łapie. Kolejnym miejscem jest klatka piersiowa, z boku, z lewej strony.

Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową? 

W przypadku kotów i psów wykonujemy jeden wdech.
Jeśli jest to kot, albo mały lub średni pies to wdmuchujemy powietrze do całego pyska. Przy większych zwierzętach – do samego nosa. Jeśli chodzi o liczbę uciśnięć to małym i średnim psom i kotom robi się ich 5. Jeśli pies jest duży to tych uciśnięć jest 10.

Chore zwierzę domowe trzeba jak najszybciej zawieźć do weterynarza!

Jeśli zobaczymy na drodze ranne, zwierzę, mamy obowiązek mu pomóc
i zadzwonić na numery alarmowe 112 lub 997.

Opracowanie: Samorząd Szkolny.