Drodzy Uczniowie!

Wszyscy dobrze wiemy jak ważne jest odpowiednie zachowywanie się w danej sytuacji. Powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na zachowanie przy stole, na przyjęciu, w teatrze bądź innym miejscu publicznym. Mimo wielu utrudnień spowodowanych pandemią nie powinniśmy zapominać o zasadach Savoir Vivr’u.

3 czerwca obchodzimy Dzień SavoirVivre.

Poniżej przedstawiamy wam jak poprawnie zachowywać się w danych miejscach, natomiast jeżeli bardziej interesuje was temat Savoir Vivr’u zapraszam do odwiedzenia tych stron:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-savoir-vivre-w-zyciu-codziennym

https://polki.pl/dom/porady-domowe,zasady-zachowania-przy-stole-10-nieco-zapomnianych,10420124,artykul.html

https://mamadu.pl/138641,jak-zachowac-sie-w-restauracji-10-zasad-savoir-vivre

Przy stole:

Do stołu w pierwszej kolejności zasiadają osoby starsze i kobiety. Mężczyźni nie powinni zajmować miejsc przy stole nie bacząc na wiek i płeć. Podobna hierarchia obowiązuje w kwestii nakładania jedzenia na talerz. Jeśli koleżanka obok nas ma ochotę na dokładkę, obowiązkiem mężczyzny jest spełnienie tego życzenia. Jadanie z talerza wypełnionego po brzegi jedzeniem uchodzi za niegrzeczne, podobnie jak trzymanie łokci na stole.

W teatrze:

Generalna zasada jak dobrze zachowywać się w teatrze: nie uprzykrzać ani nie psuć swoim zachowaniem odbioru sztuki pozostałym uczestnikom wydarzenia. Najważniejsze. Zajmując miejsca na widowni nie przepychamy się tyłem do osób siedzących, niezależnie jak zgrabną tylną część ciała swego posiadamy. Należy pamiętać również o odpowiednim, odświętnym stroju.

Podobne zasady panują w kinie. Tutaj jednak nie musimy ubierać się odświętnie.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fmediakreacja.pl%2Fjak-dobrze-zachowywac-sie-w-teatrze%2F&psig=AOvVaw3z_doxuiRM8IzLbrOWYzvC&ust=1591259275450000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCLitjvKc5ekCFQAAAAAdAAAAABAE

W restauracji:

 1. Wizytę w restauracji rozpoczyna złożenie zamówienia. Jeśli nigdy wcześniej nie jadałeś w danym lokalu, zdaj się na zdanie kelnera. Spytaj, jakie specjały może polecić, ewentualnie poproś o kilka słów na temat konkretnego dania. Po złożeniu zamówienia podziękuj kelnerowi za jego pomoc i uprzejmość.
 2. Pamiętaj: jedzenia kosztujemy dopiero, gdy osoba towarzysząca otrzyma swoje zamówienie.
 3. Kobietom nie wypada siedzieć za stołem w kapeluszu lub rękawiczkach, panom bez marynarki.
 4. Nie dziękuj kelnerowi za każde z przyniesionych dań, popielniczkę itd. W końcu obsługiwanie gości należy do jego obowiązków. Mimo to, staraj się go nie ignorować. Swoją wdzięczność możesz wyrazić przez skinienie głową lub uśmiechem.
 5. Należy używać wszystkich podanych sztućców, począwszy od tych zewnętrznych.
 6. Jeśli podczas posiłku musisz na chwilę wyjść, wstając od stołu zdejmij serwetkę z kolan i połóż ją na krześle. Jeśli trafi na stół, będzie to sygnał dla kelnera, że kolacja dobiegła końca.
 7. Jeśli cokolwiek z talerza upadło nam na podłogę lub zabrudziliśmy stół, zgłaszamy to obsłudze.
 8. Jeśli trafiliśmy na zbyt duży bądź niesmaczny kawałek jedzenia, dyskretnie wyjmujemy go z ust i kładziemy na brzeg talerza.
 9. Za każdym razem, kiedy opuszczamy na chwilę stół, wypada powiedzieć: „Przepraszam, zaraz wracam”.
 10. Jeśli w swoim daniu odkryliśmy jakiś defekt (np. kawałek korka w winie) możemy samodzielnie przy pomocy sztućców próbować go wyciągnąć. Bezpieczniej jest jednak poprosić kelnera o pomoc.
 11. Podczas posiłku nie krytykujemy lokalu, jakości jedzenia oraz cen.
 12. Przy jedzeniu nadgarstki trzymamy na stole. Zabrania się trzymać szeroko rozstawionych albo opartych na stole łokci, bawić sztućcami, mlaskać lub rozmawiać z jedzeniem w ustach. W towarzystwie nie stosujemy też wykałaczek. Możemy z nich skorzystać dopiero w toalecie.
 13. Wstając staramy się nie hałasować krzesłem, odsuwamy je powoli i bezgłośnie.
 14. Uwaga dla panów: dobre maniery nakazują odsunąć krzesło kobiety zarówno na początku, jak i końcu spotkania.
 15. Uwaga dla pań: nie należy przesadzić z ilością perfum. W restauracji powinniśmy się delektować zapachem potraw, a nie perfum.

Opracowanie: Samorząd Szkolny