Koleżanki i Koledzy.

Przed nami długi weekend, dlatego dziś przedstawiamy 13 niesamowitych miejsc,
które warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim.

1. Sandomierz – królewskie miasto z podziemiami

Niektórym Sandomierz kojarzy się z charakterystycznym renesansowym Ratuszem, widocznym na każdej pocztówce z miasta i z popularnym swego czasu polskim serialem o Ojcu Matuszu. Sandomierz również kojarzy się ze Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego i Podziemną Trasą Turystyczną. Zdecydowanie jest to jedno z piękniejszych miast w Polsce, Miasto Królewskie, z zamkiem i „Uchem igielnym”.

2. Opatów – spacer po mieście i podziemna trasa turystyczna

Lament Opatowski – nagrobna płyta z 1536 roku, na której 41 mieszkańców Opatowa przy stole opłakuje śmierć właściciela miasta – Krzysztofa Szydłowieckiego, była powodem, dla którego koniecznie trzeba przyjechać do tego miasteczka. Kolejną ciekawa atrakcja są Opatowskie Podziemia Turystyczne.

3. Ostrowiec Świętokrzyski

Kolegiata Świętego Michała Archanioła, rynek, pomnik papieża, zamek cudak i sznur od szubienicy i wiele innych ciekawych miejsc znajdziecie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

4. Pińczów

O Pińczowie można powiedzieć trzy słowa: cisza, spokój, Nida. Będąc w Pińczowie koniecznie trzeba wybrać się na spacer na wzgórze nad miastem, gdzie stoi kapliczka Św. Anny i skąd cudownie widać panoramę ze wstęgą rzeki Nidy, potem przez centrum miasta i zielony ryneczek z fontanną, aż nad samą Nidę. W Pińczowie można się zrelaksować.

5. Szydłów – polskie Carcassonne

Polskie Carcassonne brzmi tak… z francuska. To prawda – mówi się, że miasto przypomina swój francuski odpowiednik głównie ze względu na mury obronne, które widoczne są już z daleka. Mury postawił tu król Kazimierz Wielki, dając tym samym niezbity przykład tego, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Mury te o mało nie zostały przehandlowane na początku dziewiętnastego wieku. Na szczęście nikt ich nie kupił w licytacji i dziś są wizytówką miasta. Podobnie jak wyremontowany kilka lat temu rynek, zabytkowa synagoga czy ruiny zamku. Szydłów jest stolicą polskiej śliwki.

6. Kielce – miasto wielu atrakcji 😊

7. Pacanów – miasto, gdzie kozy kują

Pacanów z każdego rogu, sklepu i ulicy spogląda na nas Koziołek Matołek. Bez trudu, idąc jego śladami, trafimy do Europejskiego Centrum Bajki, które wyglądem przypomina babki z piasku, a do środka wchodzi się przez mysią dziurkę.

8. Wąchock

Wąchock promuje się przez hasło „Między historią a humorem” i jest ono bardzo prawdziwe. Bo Wąchock, pomimo że jest miastem, ma swojego honorowego sołtysa na promocyjnym etacie. Ma też pomnik sołtysa, poświęcony wszystkim sołtysom w Polsce. Ale Wąchock to także miejsce z niesamowitą historią i prawdziwą architektoniczną perełką – romańskim, XIII – wiecznym gmachem opactwa cystersów, którzy w Wąchocku siedzą już od 1179 roku. W opactwie koniecznie trzeba zobaczyć muzeum z mega ważnymi rękopisami polskich królów i poetów, a w kościele św. Floriana – pomalowane ściany.

9. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór to jedne z największych i najbardziej okazałych ruin, jakie mamy w Polsce. Jego historia to historia życia Krzysztofa Ossolińskiego i jego syna – Krzysztofa Baldwina. Pasjonująca i smutna zarazem, bo pierwszy z nich nie zdążył pomieszkać w zamku po jego zbudowaniu, a drugi zginął młodo w bitwie pod Zbarażem i też nie nacieszył się rezydencją. Potem wszystko potoczyło się już z górki i zamek, porównywany do Wersalu, przechodząc z rąk do rąk, na skutek wojen i braku opieki, fantazji i wyobraźni popadał w ruinę, jakiej doczekaliśmy współcześnie. Dziś jednak wstaje jak Feniks z popiołów. Można go zwiedzać, organizować konferencje i koncerty.

10. Jaskinia Raj

W Jaskini Raj nie wolno robić zdjęć. To jedna z niewielu jaskiń w Polsce, na którą warto zwrócić uwagę, biorąc pod uwagę wielkość i bogactwo szaty naciekowej.

11. Krzemień Pasiasty w Świętej Katarzynie i Krzemionkach

W Muzeum Minerałów i Skamieniałości można nie tylko zaopatrzyć się w kamienne amulety, ale też nacieszyć oczy kamieniami z całego świata. W Krzemionkach natomiast możecie zobaczyć kopalnię tego surowca sprzed 5 tysięcy lat. Nowoczesny obiekt zachęca do zwiedzania.

12. Ciekoty – rodzinne strony Stefana Żeromskiego

Miejsc pamiętających życie autora „Przedwiośnia” i „Syzyfowych prac” jest w Polsce więcej. Jednym z nich są Ciekoty, gdzie mały Stefan spędził wczesne dzieciństwo. Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” organizuje tu dziś zwiedzanie, warsztaty, wystawy i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jednym z obiektów centrum jest rekonstrukcja drewnianego dworku, w którym mieszkała rodzina Żeromskich. A kiedy zwiedzi się już dworek i Szklany Dom, można iść na szlak literacki i pokręcić się trochę po „Żeromszczyźnie”.

13. Skarżysko-Kamienna – Muzeum Orła Białego

W Skarżysku-Kamiennej jest muzeum, w którym na świeżym powietrzu ustawiono całą masę wojskowego sprzętu z czasów II wojny światowej. Pasjonaci militariów poczują się tu jak w raju.Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej to imponujące miejsce na mapie świętokrzyskich atrakcji.

Jutro ciąg dalszy!

Opracowanie: Samorząd Szkolny

Źródło: https://www.ruszajwdroge.pl