Jakie są główne zadania biblioteki?
Jakie akcje organizuje biblioteka szkolna i w jakim celu?
Do najważniejszych zadań biblioteki szkolnej należą:
– udostępnianie książek i innych materiałów informacyjnych:
- wypożyczanie indywidualne do domu dla uczniów, nauczycieli, pracowników administracyjnych SP 19 i rodziców,
- udostępnianie księgozbioru podręcznego,
- udostępnianie materiałów z Internetu,
- wypożyczanie materiałów do pracowni i klasopracowni,
- wypożyczanie i przygotowywanie materiałów bibliotecznych na różnego rodzaju zajęcia edukacyjne.
– dbałość o jakość i aktualność zbiorów oraz wzbogacanie ich:
- melioracja zbiorów (selekcjonowanie materiałów zaczytanych i zdezaktualizowanych),
- zakup nowych materiałów informacyjnych zgodnie z potrzebami czytelników;
- poszukiwanie i korzystanie z różnych form sponsoringu (dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski, darczyńcy);
- orientacja w ofercie księgarń (również internetowych), kontynuacja współpracy z Hurtownią „Taniej Książki”w Tuliszkowie;
- przedstawianie propozycji wydawniczej;
- konsultowanie potrzeb czytelników;
- gromadzenie różnorodnych materiałów informacyjnych zgodnych z potrzebami czytelników i planem pracy szkoły (np. o Irenie Sendlerowej – patronce szkoły, o Julianie Tuwimie – w związku z Rokiem Tuwimowskim);
- ewidencjonowanie zbiorów za pomocą programu MOL – zgodnie z obowiązującymi, przepisami zawartymi w zarządzeniach Ministra Kultury i Sztuki;
- konserwacja zbiorów;
- aktualizacja wykazu lektur i listy czytelników;
- zakładanie kart nowym czytelnikom biblioteki.
– tworzenie warunków do samodzielnego wyszukiwania informacji i korzystania z nich:
- rozwój edukacji i kultury czytelniczej poprzez doradztwo i kompetentną konsultację,
- wdrażanie uczniów do pracy z książką i innymi dokumentami,
- inspiracje czytelnicze przekazywane w treściach przysposobienia czytelniczego (lekcje biblioteczne w szkole oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach).
– wdrażanie uczniów do aktywnego korzystania z Biblioteki Szkolnej:
- prowadzenie lekcji bibliotecznych,
- kreatywna opieka nauczyciela bibliotekarza nad korzystającymi z wypożyczalni (porada, rozmowa, fachowa pomoc i inspiracja, działalność Koła Przyjaciół Biblioteki),
- tworzenie inspirujących wystawek (np. „Książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”, „Życie i działalność Ireny Sendlerowej” „Ciekawe publikacje do czytania”), redagowanie gazetki „Szkolne co nieco” i działalność Koła Dziennikarskiego, organizacja konkursów (np. na „Najlepszego czytelnika klasy/szkoły”, na „Najładniejsze życzenia dla Biblioteki”) i imprez czytelniczych (m.in. lekcje biblioteczne i spotkania autorskie w W. B. P. w Kielcach), bibliotecznych (np. „Mikołajkowa Aukcja Darów”, „Andrzejkowy/Ostatkowy kiermasz słodkości i pyszności”, „Honor Polaka plami, kto pisze z ortograficznymi błędami! – dyktando i apel z okazji Święta Niepodległości”, Szkolny Konkurs Literacki o Patronce szkoły, „Konkurs recytatorski – poezja o Irenie Sendlerowej, Januszu Korczaku i o Holocauście”, „Tydzień pisania miłych listów” i „Poczta Biblioteczna” z okazji walentynek, pasowanie na czytelnika Biblioteki uczniów klas pierwszych).
– udział Biblioteki Szkolnej w podnoszeniu jakości pracy szkoły:
- zaangażowanie bibliotekarza w realizację planu pracy szkoły,
- gromadzenie i udostępnianie materiałów oświatowych,
- orientacja i realizowanie potrzeb nauczycieli w zakresie metodyki,
- systematyczne wzbogacanie zbiorów bibliotecznych w celu podwyższania jakości jej pracy (w miarę możliwości finansowych).
Biblioteka Szkolna jest miejscem cichej pracy, realizacji zainteresowań i odpoczynku.
Biblioteka organizuje różnorodne działania rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną:
- zajęcia pozalekcyjne (głośne czytanie książek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” ) z zaangażowaniem aktywu bibliotecznego oraz nauczycieli, rodziców i dziadków uczniów,
- dobór odpowiedniej tematyki.
Książki o jakiej tematyce najchętniej wypożyczają nasi uczniowie?
Uczniowie SP 19 najchętniej wypożyczają książki przygodowe, horrory, science – fiction, młodsi czytelnicy – baśnie; starsze dziewczęta lubią czytać pamiętniki znanych z telewizji postaci nastolatek.
Czy nasza biblioteka współpracuje z innymi bibliotekami?
Nasza biblioteka współpracuje z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach (liczne lekcje biblioteczne, uczestnictwo w spotkaniach autorskich), a także z biblioteką przy Gimnazjum nr 3 w Kielcach.
Skąd Pani zdobywa fundusze na zakup nowych książek?
Wiele spośród nowych pozycji wydawniczych – to dary od czytelników, instytucji, z którymi szkoła i nasza biblioteka współpracują, a także fundusze pochodzące z różnych akcji bibliotecznych, np. z „Kiermaszu Taniej Książki z Tuliszkowa” i wspomnianych wcześniej kiermaszy i loterii.
Jakie książki są według Pani godne uwagi?
Wiele książek zasługuje na przeczytanie. W mijającym roku szkolnym sięgnęłam do bibliotecznego „lamusa”, polecając powieści pisarzy z mojego dzieciństwa czy wczesnej młodości, np. Adama Bahdaja, Krystyny Siesickiej, Danuty Bieńkowskiej, Alfreda Szklarskiego, Edmunda Niziurskiego, Małgorzaty Musierowicz (popularnej i dziś) i in. Muszę przyznać, że był to dobry pomysł, bo wielu czytelników „rozczytało się” w twórczości ww. pisarzy.
Czy sprzęt komputerowy jest w jakiś sposób wykorzystywany w bibliotece?
Sprzęt komputerowy w bibliotece szkolnej to prawdziwa „pięta achillesowa”. Tak naprawdę czynny jest i używany tylko jeden komputer, na którym wprowadzam nowe rekordy do programu Mol Optivum 2000+, tworząc elektroniczny katalog. W II sem. b.r. szkol. Dyrekcja zakupiła dla potrzeb biblioteki urządzenie multimedialne. Niestety, brak np. programu „Word” w komputerze bibliotecznym nie pozwala na pełne wykorzystanie posiadanego sprzętu.
Czy w naszej bibliotece są dostępne książki w formie multimedialnej?
Posiadamy tzw. Zbiory Specjalne, czyli audiobooki i filmy DVD oraz nieliczne programy multimedialne. Są to najczęściej lektury szkolne lub bajki i baśnie dla najmłodszych.
Co sądzi Pani o czytaniu książek przez dzisiejszą młodzież?
Cóż…stan czytelnictwa współczesnej młodzieży pozostawia wiele do życzenia, ale nie chcę narzekać – są też tacy, którzy naprawdę dużo czytają i to z tzw. wysokiej literatury. Staram się pracować nad polepszeniem gustów czytelniczych wśród naszych uczniów, w jakimś stopniu mi się to udało.
Rozmawiały: Kasia Mróz i Julka Michcik (Koło Dziennikarskie)