- Szczegółowe plany ewakuacji znajdują się na każdym piętrze w budynku szkolnym.
- Uczniowie i nauczyciele zobowiązani są do zapoznania się i zgodnego z nim postępowania.
- Alarm rozpoczyna się ciągłym dzwonkiem trwającym trzy minuty; podobnie brzmi zakończenie alarmu.
- Młodzież i nauczyciele opuszczają sale lekcyjne, pozostawiając przedmioty przyniesione ze sobą. Wychodzą z obiektu także bez odzieży wierzchniej pozostawionej w szatni. Wszyscy poruszają się prawą stroną drogi ewakuacyjnej.
- Nauczyciele nie zamykają sal lekcyjnych, pozostawiają klucze w drzwiach. Drzwi do sal jednak są zamknięte.
- Zamknięte na klucz pozostają; sala informatyczna i biblioteka. Opiekunowie tych pomieszczeń dokładnie sprawdzają, czy nie pozostał w nich żaden uczeń, zamykają sale, klucze do nich zdają dyrekcji.
- Każdy nauczyciel wie, gdzie znajdują się ośrodki ewakuacyjne (obiekty poza szkołą, które mogą w bezpieczny sposób zabezpieczyć młodzież przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych) lub wydzielone strefy bezpieczeństwa.
- Każdy nauczyciel opiekuje się uczniami klasy, z którymi w danym momencie ma lekcje, aż do odwołania alarmu.
- Nauczyciel zabezpiecza bieżącą dokumentację szkolną (dzienniki szkolne) zabierając ją ze sobą.
- Właściciele samochodów parkujących przed szkołą zobowiązani są do zabrania pojazdów w bezpieczne miejsce.
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły powinni czekać na odwołanie alarmu w bezpiecznej odległości czyli około 50m od budynku szkoły lub w wydzielonej bezpiecznej strefie budynku lub (w razie złych warunków atmosferycznych) w Kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu.
- Po uzyskaniu zgody kierującego akcją ewakuacyjną dyżurni klas wraz z opiekunem mogą odebrać okrycia wierzchnie z szatni dla całej klasy. Opiekę w tym czasie nad grupą pełnią jednak osoby funkcyjne mające uprawnienia pedagogiczne – dyrektor, dyżurujący nauczyciel.
Opracował: Jarosław Januchta