Zestaw tych warunków tworzy 6 różnych licencji Creative Commons, o różnych stopniach „otwartości”.
Publikując w sieci własne utwory, możesz posłużyć się jedną z licencji CC. Przy doborze odpowiedniej licencji do materiałów tworzonych przez Ciebie pomocny jest schemat dostępny pod adresem: http://creativecommons.pl.
Aby sprawdzić licencję publikacji internetowej, wystarczy dotrzeć do informacji wyrażonej tekstem lub symbolami i uwidocznionej na stronie www.
Jak sprawdzić licencję publikacji internetowej?
Zasoby umieszczane są na stronach internetowych na określonych licencjach. Rodzaj licencji uwidoczniony jest zazwyczaj na dole strony www (…).
Nauczyciele i uczniowie często przygotowują materiały dydaktyczne z wykorzystaniem grafiki pochodzącej z internetu. Jeśli nie upewnią się, czy jest to legalne, może się okazać, że łamią prawo autorskie. Do sprawdzenia, skąd pochodzi plik źródłowy i na jakich warunkach możesz go użyć na przykład w prezentacji PowerPoint, przydatna jest wyszukiwarka Tin Eye (www.tineye.com ). Wystarczy otworzyć stronę przeglądarki, załadować do niej z dysku komputera plik graficzny, który chcemy sprawdzić i poczekać na wyniki.
Autor: Małgorzata Ostrowska, Centrum Edukacji Obywatelskiej,
materiał powstał przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach projektu „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”