Przebieg innowacji
Innowacja była realizowana w formie międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego. Uczniowie brali udział w różnorodnych aktywnościach. Na lekcjach historii uczniowie poznawali dzieje miasta Kielce, prezentowali najważniejsze wydarzenia z przeszłości, miejsca i postaci historyczne związane z regionem oraz zmiany, jakie zachodziły w mieście na przestrzeni wieków.
Na lekcjach języka polskiego i plastyki uczniowie czytali i interpretowali lokalne legendy, np. o powstaniu Kielc czy o kamiennych pielgrzymach. Pisali własne opowiadania inspirowane legendami oraz wykonywali prace plastyczne przedstawiające zabytki Kielc, sceny z legend, plany miasta z perspektywy lotu ptaka. Dodatkowo uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali tablicę Kielce na starej pocztówce, którą również zaprezentowali społeczności szkolnej. Wykorzystywano różne techniki: rysunek, malarstwo oraz kolaż. Swoje prace zaprezentowali w galerii prac uczniowskich na korytarzach II i III piętra.
Zorganizowano także kilka wyjść edukacyjnych:
-
wyjście klasy 6a Spacerkiem po Kielcach – poznanie zabytków Kielc,
-
wyjście klasy 6a do Radia Kielce- radio dawniej i dziś,
-
wyjście klasy 7b do Muzeum Historii Kielc na lekcję muzealną Jak osada została miastem. Początki Kielc. Lekcja poświęcona była początkom miasta i jego ówczesnym mieszkańcom. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, kim byli i czym się zajmowali, poznali także legendę o powstaniu miasta i zajrzeli do wczesnośredniowiecznego domostwa.
Efekty realizacji innowacji:
-
uczniowie pogłębili wiedzę na temat historii i kultury Kielc,
-
zwiększyło się ich zainteresowanie historią lokalną i dziedzictwem kulturowym regionu,
-
rozwinęli umiejętności artystyczne i językowe,
-
zintegrowano treści nauczania z języka polskiego, historii i plastyki,
-
poprawiła się współpraca między uczniami oraz ich zaangażowanie w zajęcia,
-
wzrosło poczucie dumy z bycia częścią lokalnej społeczności.
Podsumowanie/wnioski
Innowacja Kielce w historii i legendzie spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród uczniów i nauczycieli. Interdyscyplinarna forma zajęć okazała się atrakcyjna i angażująca. Uczniowie chętnie uczestniczyli w aktywnościach, a zdobyta wiedza zostanie z nimi na dłużej dzięki praktycznemu i twórczemu podejściu.
W przyszłości warto kontynuować podobne działania, angażując społeczność lokalną oraz rozbudowując formy prezentacji efektów pracy uczniów, np. w formie wystaw, przedstawień czy prezentacji multimedialnych.
- Klasa 7b w Muzeum Historii Kielc
- Klasa 7b w Muzeum Historii Kielc
- Klasa 7b w Muzeum Historii Kielc
- Na kieleckim Rynku
- Na kieleckim Rynku
- Na kieleckim Rynku
- Na kieleckim Rynku
- Ratusz i kamienica Sołtyków
Grzegorz Miszczyk
Monika Kowalik
Malwina Odrzywolska