Przyjaźń i tolerancja – dwa ważne słowa w czasie Narodowego Święta Niepodległości 2020 i na co dzień!

Wszyscy doświadczamy trudności związanych z nauką zdalną, z niemożliwością przebywania ze sobą w sali lekcyjnej, siedzenia w ławce szkolnej, spotykania się na szkolnych korytarzach. Okazuje się, że niejednokrotnie zatęskniliśmy za sobą, nawet za tymi, z którymi czasami przekomarzaliśmy się. „Kto się czubi, ten się lubi” – tak brzmi jedno z polskich przysłów, a są one mądrością narodu. Dlatego w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości proponuję, byśmy zapomnieli o tym, co nas dzieli, a pomyśleli  o sobie miło, z uśmiechem, skontaktowali się telefonicznie, byśmy przypomnieli sobie, co znaczą dwa ważne słowa: przyjaźń i tolerancja.

16 listopada 2020 r. będziemy obchodzili Światowy Dzień Tolerancji. Święto tolerancji ustanowione w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone jest corocznie. Wybór daty nie jest przypadkowy – 16 listopada 1995 roku, tuż przed końcem Międzynarodowego Roku Tolerancji, państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie.

Ten dzień będzie okazją do uświadomienia sobie podobieństw i różnic między nami, wzbogacenia wiadomości na temat życia ludzi na innych kontynentach, przypomnienia sobie, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy i – niezależnie od pochodzenia, kultury i religii – zasługuje na szacunek i akceptację.

Narodowe Święto Niepodległości w tym szczególnym czasie oraz Dzień Tolerancji powinny być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec „innych”. Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez dzieci i kierowane do dzieci. Wiemy o tym, że od najmłodszych lat należy kształtować u naszych milusińskich postawę akceptacji nie tylko dla osób chorych, ale i dla tych, które różnią się od nas wyglądem, zachowaniem czy kolorem skóry. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinni stawiać przed sobą nauczyciele i rodzice.

Dla uczniów kl. I – III proponuję wykonanie poleceń na kartach pracy znajdujących się pod linkiem:

http://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/8e0c03b9f0d6ca45ddbd424667b625ba,

a dla uczniów klas IV – VIII proponuję przeczytanie i zastanowienie się nad treściami zawartymi w gazetkach o przyjaźni i o tolerancji:

Przyjaciel

Tolerancja

 

Iwona Krzemińska